Pénteken tárgyalnak Kiss László letartóztatásáról, ami ha megvalósul, súlyos hatással lehet a III. kerületi önkormányzat alakuló ülésére októberben – mondta el az óbudai polgármester ügyvédje, Zamecsnik Péter az ATV reggeli műsorában. Zamecsnik elmondta, hogy a nyomozók kora reggel jelentek meg Kiss László otthonában, „empatikusan viselkedtek” a polgármester elmondása szerint.
A házkutatás és a gyanúsítás után Kiss Lászlót őrizetbe vették, és fogdában töltötte az éjszakát.
Az ügyészség hivatali vesztegetés elfogadása és egyéb bűncselekmények gyanújával indított eljárást ellene - írta a Magyar Nemzet.
Zamecsnik szerint a mostani ügynek súlyos politikai következményei is lehetnek a kerületre nézve, különösen, ha Kiss Lászlót letartóztatják, mivel ez megakadályozhatja, hogy részt vegyen az októberi alakuló ülésen. Következésképpen a polgármester nem tud javaslatot tenni az alpolgármesterek személyére és egyéb igazgatási kérdésekre.
Ennyiben van politikai szála ennek a történetnek, magában a gyanúsításban, abban nincs politika
- fogalmazott Kiss László védője.
Mint arról az Origo korábban beszámolt, a Központi Nyomozó Főügyészség az óbudai korrupciós bűncselekmények miatt folyamatban lévő nyomozásában újabb öt személyt hallgatott ki gyanúsítottként, akik közül hárman őrizetben vannak. Gyurcsány óbudai polgármesterét szerdán vették őrizetbe. A nyomozó főügyészség szerdán összehangolt eljárási cselekményeket hajtott végre az ügyben, amelynek keretében számos helyszínen – köztük a Budapest Főváros III. Kerület Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat épületében, valamint több önkormányzati cégnél – végzett kutatást és lefoglalást.
A főügyészség öt személyt hallgatott ki gyanúsítottként.
A szerdán kihallgatott gyanúsítottak között van Kiss László III. kerületi polgármester, egy önkormányzati vezető, valamint a polgármesteri hivatal egy korábbi alkalmazottja, akik jelenleg őrizetben vannak és a letartóztatásuk elrendelését indítványozza az ügyészség. A gyanú szerint
Kiss László a 2019 októberi polgármesterré választását követően megállapodott egy ismerősével, hogy az érdekeltségébe tartozó cégek rendszeresen megbízásokat kapnak az önkormányzattól, amiért cserébe neki és további – az önkormányzatnál dolgozó – hivatalos és nem hivatalos személyeknek pénzt kell visszafizetni.
A vesztegetési pénz eredetének és céljának leplezése érdekében az önkormányzat fiktív, túlárazott szerződéseket kötött több, erre a célra létrehozott gazdasági társasággal. A valóságban a színlelt vállalkozási szerződésekben írt szolgáltatást, termékbeszerzést nem a szerződő cégek, hanem más gazdasági társaságok teljesítették a szerződésben vállalt árnál alacsonyabb összegért. Esetenként a vállalt munkát az önkormányzat alkalmazottai végezték el - közölte az ügyészség.
A polgármestert vezető beosztású személy által az előnyért hivatali helyzetével egyébként visszaélve, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadása bűntettével, valamint más bűncselekmények elkövetésével gyanúsítja a főügyészség.
Az ügy további két újabb gyanúsítottja egy III. kerületi önkormányzati képviselő, valamint az egyik érintett gazdasági társaság ügyvezetője. A büntetőeljárásban korábban gyanúsítottként kihallgatott alpolgármester letartóztatását az ügyészség indítványára a bíróság 2024. október 20-ig hosszabbította meg.