Nyári hőség: így használjuk a klímát éjjel

Vágólapra másolva!
A tartós kánikula szinte minden emberre hat valamilyen módon, sokaknál az alvást teszi nehézzé, esetleg súlyosbítja a már meglévő alvászavarokat. Dr. Vida Zsuzsanna, a JóAlvás Központ neurológus főorvosa, szomnológus alvást segítő tippeket adott a nyári hőség idejére, és arra is felhívta a figyelmet, hogy csak a pontos diagnózisra épülhet hatékony kezelés.
Vágólapra másolva!

A kánikula, az időjárási frontok szinte mindenkire hatnak valamilyen módon, bár vannak, akik jóval érzékenyebben reagálnak másoknál. Főként azoknak nehéz alkalmazkodni a sokszor szélsőséges vagy gyorsan változó időjárási körülményekhez, akik valamilyen alapbetegséggel küzdenek, például szív-érrendszeri vagy légzőszervi betegek, illetve a menopauza időszakát élik vagy idősebbek. Ugyancsak súlyosbodhatnak a már meglévő alvászavarok, nem elsősorban szervi okok miatt, hanem az erős nyári hőség miatt is. 

Nyári hőség: így használjuk a klímát a forró nyári éjszakákon
Nyári hőség: így használjuk a klímát a forró nyári éjszakákon
Fotó: Elizeu Dias / Unsplash / https://unsplash.com/photos/a-woman-laying-on-a-bed-next-to-a-lamp-e_PhmKrCv4A

Hiszen senkinek sem könnyű pihentetően aludni 32 fokban, és sok esetben a légkondicionálás is zavaró hatású lehet, különösen, ha túl hűvösre állítják.

Kánikula idején érdemes tehát alaposan felkészülni az alvásra, viszont ha már régebben fennáll vagy fokozódik az alvászavar és már nappali tüneteket – például fáradtságot, rossz közérzetet, memóriaromlást, teljesítménycsökkenést – is okoz, mindenképpen szakértő segítséget kell kérni. 

 

Mit tehetünk a nyári hőség idején: Így használjuk a klímát éjjel idején azért, hogy jól aludjunk?

Dr. Vida Zsuzsannak szerint lehetőleg teljesen sötétítsük be a hálószobát, ugyanis még a világító órák is zavaróak lehetnek. 

A zajokat is ajánlott kizárni, amennyire lehet, emellett próbáljuk elkerülni a délutáni szunyókálást, és a kávézást, más koffeintartalmú ital fogyasztását.

A szakértő szerint mindemellett sok szempontból fontos, hogy ne képernyő (tévé, telefon, számítógép) előtt aludjunk el, mélyebb lehet az alvás, ha olvasunk, relaxálunk lefekvés előtt. 

A szomnológus szerint a légkondicionáló sem old meg mindent, ugyanis érdemes arra is figyelni, hogy ne állítsuk túl hidegre a klímát.

A légkondicionált szoba és a külső hőmérséklet közt nem ajánlott 10-12 foknál nagyobb különbségnek lennie, a télen ideális 18-19 fok a hőségben túl alacsony lehet.


"Ha nincs légkondicionálás, aludjunk nyitott ablaknál (míg napközben csukott ablakkal és leengedett redőnnyel védekezzünk a szoba túlmelegedése ellen), lefekvés előtt ventillátorral hűtsük le kissé a levegőt."

- tanácsolta.

"Kánikula idején érdemes tehát alaposan felkészülni az alvásra, például nyitott ablakkal, a hálószoba elsötétítésével, az elektromos eszközök kerülésével, esti zuhannyal, relaxációval. 

Amennyiben viszont már régebben fennáll vagy fokozódik az alvászavar és már nappali tüneteket is okoz, mindenképpen szakértő segítséget kell kérni 

- hangsúlyozta Dr. Vida Zsuzsanna.

"Bármilyen alvászavar okoz gondot, vagy alváshoz kapcsolódó problémáról van szó, elsősorban ki kell deríteni, milyen okok vannak a háttérben. 

Sokszor a hőség csak felerősíti azt, ami már egyébként is jelen van, a megoldást már az enyhébb idő sem hozza el. 

Az orvosi kivizsgálás során fény derülhet olyan alvásbetegségre vagy egyéb – belgyógyászati, pszichiátriai, fül-orr-gégészeti, kardiológiai, pulmonológiai, urológiai – eltérésekre, amelyek már hatékonyan kezelhetőek – hangsúlyozza dr. Vida Zsuzsanna, a JóAlvás Központ neurológus főorvosa.

Elárulta, sok esetben alváslaborban történő vizsgálat szükséges a pontos diagnózis felállításához, hogy éjszaka, alvás közben monitorozhassák:

  •  az alvás közbeni légzést, 
  • a perifériás pulzust, 
  • a vér oxigén-telítettségét, 
  • mellkasi légzési kitérést,
  •  szívfrekvenciát, 
  • testpozíciót, 
  • lábmozgást, 
  •  az alvás mélységét, szerkezetét, 
  • az alvásciklusok számát, az elalváshoz szükséges és a teljes alvásidőt, 
  • az éjszakai ébredések gyakoriságát. 

Majd ezt követően az eredmények értékelése alapján tudnak felállítani egy olyan diagnózist, amelyre építve megkezdhetik a kezelést.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!