Ahhoz, hogy jó húslevest csináljunk, nem kell más, mint jó minőségű csont, hús, zöldség, némi idő, odafigyelés – na, és persze némi technikai tudás. Ez utóbbihoz gyűjtött össze néhány hasznos információt a mindmegette.hu.
Mi kell a tökéletes húsleveshez?
1. Ha egy levesnek a hús adja az alapját, elengedhetetlen, hogy az jó minőségű hús legyen, hiszen olcsó húsnak nem véletlenül híg a leve.
2. A húsleves második legfontosabb összetevője a zöldség. Az, hogy milyen zöldségek kerülnek a hús mellé, és miből mennyi, nagyban múlik az egyéni ízlésen, de a sárgarépa és hagyma nem hiányozhat az ételből. Emellett passzol bele a fehérrépa, zeller, kelkáposzta, póréhagyma, fokhagyma, karalábé, paprika, paradicsom, esetenként gomba vagy krumpli, ki mit szeret.
3. A húslevesbe ízfokozónak kerülnek fűszerek is, természetesen. A száraz fűszerek, mint például az egész feketebors a főzés legelején, a friss fűszerek, mint például a petrezselyem zöldje, zeller zöldje vagy lestyán, csak a zöldségekkel együtt kerülnek a levesbe.
Mikor sózzunk?
Ha húslevest készítünk, akkor is csak a végén sózzunk. A kész levesünk a több órás párolgás után ugyanis nagyjából fele annyi lesz, mint amennyi vízmennyiséggel indítottuk, így ha nem akarjuk túlsózni, akkor járunk a legjobban, ha csak a végén sózunk.
Mennyi ideig főzzünk?
A leves tartalmasságát biztosító kollagént lassú főzéssel tudjuk kicsalogatni a kötőszövetekből. Fontos azonban, hogy tudjuk, melyik csontnak mennyi főzési idő kell: ha csirkehúslevest főzünk, 2-4, marhahús leves esetén 4-8 órát főzzük a levest.
Milyen hőfokon főzzük?
A jó húslevest hosszan főzzük és a lehető legkíméletesebben. Soha nem hagyjuk, hogy nagy lánggal lobogjon, a célunk az, hogy épp csak gyöngyöztessük, 90-100 fok körüli hőmérsékleten. Azt szeretnénk, hogy a leves forrás közeli állapotban maradjon, de még épp ne forrjon. A kíméletes főzés nélkül a végeredmény zavaros lesz.
Hogyan szűrjük át?
Utolsó felvonásként zárjuk el a lángot a leves alatt. Hagyjuk egy fél órát pihenni, majd gondosan külön-külön tálba téve a zöldségeket és a húsokat, egy darabka gézen szűrjük át az aranyló levest. A géz a legjobb szűrőnél is alaposabb és a legapróbb fűszerdarabokat is megfogja!