Gazdasági sikert Magyarországon a gazdasági semlegesség hoz majd – jelentette ki a miniszterelnök szombaton a Somogy vármegyei Kötcsén. Orbán Viktor azt mondta: új világgazdaság jött létre az elmúlt időszakban, ehhez alkalmazkodni kell, és új gazdaságpolitikára van szükség. A kötcsei találkozón arról beszélt, hogy ez a gazdaságpolitika milyen legyen. Ennek a gazdaságpolitikának a “szíve közepe és lényege” a gazdasági semlegesség, mert meggyőződése, hogy gazdasági sikert Magyarországon a gazdasági semlegesség hoz majd – fogalmazott Orbán Viktor.
Nem blokkosodni, nem támogatni a szankciós politikát, és mindenkivel kereskedni, és jó gazdasági együttműködést kialakítani
– fejtette ki. Kiemelte: meg kell próbálni fenntartani mindenkivel, minél hosszabb ideig, minél mélyebb gazdasági kapcsolatokat.
Nem politikai szemüvegen keresztül kell nézni a gazdaságot – hangsúlyozta a kormányfő, megismételve, hogy a fókusz a semlegességen van. Azt, hogy ezt hogy hogyan megvalósítható, öt pontban foglalta össze. Az első a finanszírozási semlegesség. Mint mondta, nem lehetséges, hogy csak és kizárólag egyetlen hitelpiacról lássuk el Magyarország hiteligényeit. Már nem vagyunk adósrabszolga helyzetben, de folyamatos finanszírozási kényszerben vagyunk – emelte ki, hozzátéve, ez azt jelenti, hogy nekünk Brüsszel és London kevés.
Nekünk kell mellé Katar, Peking és Tokió is
– mondta Orbán Viktor.
Kellenek a magyar választópolgárok is, akik megvásárolják a magyar állampapírokat.
A második a beruházási semlegesség. Emlékeztetett, hogy 25 milliárd eurónyi vagyont tettek le a németek, valamint 9-9 milliárdot a kínaiak és az amerikaiak, ezután jön Dél-Korea.
A harmadik tartalmi elem a piaci semlegesség. Szép dolog, hogy az Európai Uniós piacra termelünk, de pontosan ugyanannyit ér nekünk, ha például Kína vásárolja meg azonos összegért a termékeinket.
Ez nem ideológia és nem politikai kérdés
– tette hozzá.
Elmondása szerint nem szabad elfeledkezni Közép-Ázsiáról, ami a türk népek világa. Emlékeztette, hogy nem véletlenül vásároltunk gázmezőket: állami tulajdonban lévő gázmezőnk van Azerbajdzsánban. Ugyanitt a MOL-nak magyar tulajdonban lévő olajmezeje van. Kijelentette, hogy ezek nem véletlenül történtek, ahogy az sem, hogy amikor majd Ukrajna január elsején leállítják a gázt, ami rajtuk keresztül jött Oroszországból, akkor majd az addig időközben megépített Törökországon keresztüli vezetékekből el fogjuk tudni látni hazánkat.
A negyedik elem a technológiai semlegesség:
nem érdekel ki, csak a legjobb legyen!
– jelezte a miniszterelnök.
Nem vagyunk hajlandóak csak azért nyugati kommunikációs technológiát használni, mert nyugati, ha a kínai jobb. De ha az amerikai jobb, azt fogjuk használni – szögezte le.
Az utolsó, ötödik pont az energiasemlegesség. Kijelentette: 2032-re elfogunk érni oda, hogy energia szempontjából nagyjából önellátóak leszünk, de addig is kell energiát használni, mindegy, hogy Keletről vagy Nyugatról.