Sorsdöntő népszavazás zajlik Terézvárosban

app, appok, airbnb, foglalás
Vágólapra másolva!
Ha a lakók úgy döntenek, a momentumos Soproni Tamás vezette kerület is beáll azoknak a városoknak a sorába, amelyek valamilyen formában már korlátozzák az Airbnb-t és társait. A lépés ellenzői szerint nemcsak jelentős bevételektől esne el az önkormányzat, ha megtiltaná, hogy valaki turistáknak adja ki a lakását, de a tiltás indokául szolgáló fő problémát, a lakhatási válságot sem csökkentené.
Vágólapra másolva!

Terézváros júniusban újraválasztott momentumos polgármestere, Soproni Tamás augusztus 1-jén jelentette be, hogy szeptember 2-ától ügydöntő népszavazást tartanak a kerületben. A lakosok arról szavazhatnak, hogy a kerület 2026 januárjától betiltsa-e az Airbnb típusú rövid távú lakáskiadást. A polgármester a népszavazás kezdeményezését azzal indokolta, hogy Terézváros az elmúlt évtizedekben elkezdett kiürülni - írta a Magyar Nemzet. 

sopronitamás, Soproni Tamás, Momentum, Terézváros
Terézvárosban az Airnb jövőjéről döntenek
Fotó: Soproni Tamás/Facebook

Míg a kétezres években még 55 ezren laktak a kerületben, ma már csak 34-35 ezren. A folyamat azzal fenyeget Soproni szerint, hogy a belvárosi kerületek amolyan furcsa skanzenné alakulnak. A polgármester a szavazást bejelentő Facebook-bejegyzésében 1468 legálisan működő rövid távú szálláshelyről írt a Terézvárosban, ami a VI. kerületben a lakásállomány 8-10 százalékát jelenti.

Az önkormányzat a rövid távú lakáskiadás melletti és elleni érveket is megosztja a lakossággal, erről minden terézvárosi kapott egy kis füzetet. Ebben a tiltás melletti érvként szerepel, hogy a sok hangos, szemetelő, bulizó turista zavarja a lakóközösségeket, a haszon nagy része nagybefektetőkhöz kerül, miközben a sok Airbnb miatt emelkednek az ingatlanárak és a bérleti díjak. 

Mindeközben a VI. kerülettel szomszédos Erzsébetváros balliberális vezetésének beletört a bicskája a rövid távú lakáskiadások és a bulinegyed megregulázásába. A VII. kerület baloldali polgármestere azzal az ígérettel kapta meg a felhatalmazást még 2019-ben a kerületi lakosoktól, hogy szigorú szabályozással rendet tesz a bulinegyedben, és visszaszorítja az Airbnb-t a lakók nyugalma érdekében. Idén a Gyurcsány-párti Niedermüller Péternek ismét bizalmat szavaztak az erzsébetvárosi lakosok, ugyanakkor a polgármester maga is elismerte, hogy felül kell vizsgálni az eddigi döntéseiket. 

Torkig vannak 

Mint arról az Origo korábban beszámolt, Spanyolország déli Valencia régiója is csatlakozik azon tartományok egyre növekvő számához, amelyek torkig vannak a tömegturizmussal, és válaszul az Airbnb-szerű szállásfoglalás lehetőségeit korlátozzák. Minderről a regionális parlament szeptemberben szavaz majd.

A regionális kormány az illegális bérbeadás visszaszorítására törekszik, és a szabályokat megszegő bérbeadókat akár 600 ezer eurós bírsággal fenyegeti.

A Világgazdaság idézi Nuria Montest, Valencia vezető turisztikai tisztviselőjét, aki  a Financial Timesnak elmondta, hogy az apartmanok fontos szerepet játszanak a regionális gazdaságban, de „szabályozni és rendezni akarjuk őket, hogy a számuk ne növekedjen ellenőrizetlenül”. 

A Velencétől Lisszabonig terjedő dél-európai célpontok Airbnb-szerű lakáskiadóit azzal vádolják, hogy rendetlen, hangoskodó látogatókat fogadnak, felgyorsítják a közterületek „turistásodását”, és felhajtják az ingatlanárakat. 

A valenciai régióban, amely a Costa Blanca Déniától Torreviejáig terjedő partvidékét foglalja magában, az engedélyezett üdülőapartmanok száma 2015 óta 40 ezerről 106 ezerre emelkedett. Becslések szerint azonban a be nem jegyzett, feketepiaci lakások száma 50 ezer vagy annál is több lehet. 

Az év végére még az engedélyezett lakások is illegálisnak minősülnek majd, ha a tulajdonosok nem adják meg a Spanyolországban található összes ingatlan azonosítására szolgáló, 20 számjegyű hivatalos kódot.

Az engedélyeket ötévente meg kell majd újítani, és megtagadják, ha az adott ház lakástulajdonosai megtiltják az üdülőapartmanok használatát az épületben. 

Montes azonban hozzátette, hogy véleménye szerint az apartmanok üldözése Spanyolország-szerte túl messzire ment. „Úgy tűnik, hogy a turistalakásokat azonosították minden probléma okaként” – mondta, utalva a lakáshiányra és a növekvő bérleti díjakra. 

Spanyolország, Valencia, tengerpart,
Valencia zsúfolt tengerpartja idén júliusban
Fotó: Photo by Jose Jordan / AFP / Photo by Jose Jordan / AFP

Barcelonában néhány hónappal ezelőtt radikális döntést hozott a turistákkal szemben a város vezetése. 

A polgármester bejelentette, hogy 2028-ra teljesen betiltják a lakások rövid távú bérbeadását.

Ez a jelenlegi adatok szerint több mint 10 ezer lakást érint a városban. A tiltástól azt várják, hogy így a helyiek kedvezőbb áron tudnak majd lakást bérelni, vagy venni. 

A polgármester szerint az elmúlt 10 évben a lakások rövid távú kiadása miatt ugrott fel radikálisan a lakások ára. Elmondása szerint, ha nem lesz nagy anyagi visszaesés, akkor 2029-re teljesen eltűnnek a turistalakások Barcelonából. 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!