A HungaroMet szombaton a késő esti órákban másodfokú, narancssárga riasztást adott ki széllökés veszélye miatt több dunántúli vármegyére. A hétvégi viharok főként a Dunántúlon okoztak károkat, ezen belül Vas vármegyében is óriási a pusztítás. Több mint hatvan helyszínre riasztották a tűzoltókat.
A vármegyei katasztrófavédelmi igazgatóság szerint
a viharos erejű széllökések miatt fák dőltek utakra, járdákra, kerékpárútakra, épületekre és villanyvezetékre Vasban. A kidőlt fák és letört faágak több helyen akadályozták a közlekedést.
Fa dőlt a sínekre Sárvárnál is, így Sárvár és Osttfyasszonyfa között átmenetileg nem közlekedhetnek a vonatok. Továbbá embert gázolt a Szombathelyre tartó InterCity, így itt is fennakadásra kell számítani.
Szombathelyen villanyvezetékeket rongáltak meg a lehulló faágak, továbbá a városban a Bem József utcában kerítésre és autóra dőlt egy fa, míg a Zanati úton a jelzőlámpát tépázta meg a szél. Répcelakon egy diófa borult egy családi ház tetőszerkezetére a József Attila utcában. Az elmúlt napok intenzív esőzései miatt
a talaj sok helyen fellazult, a szél következtében pedig a fák gyökerestül kifordultak.
Celldömölkön, a Budai Nagy Antal utcában és Szombathelyen, az Eper utcában is jelentettek kidőlt fákat.
Éjszaka Észak-Vas vármegyében is folyamatosan esett az eső. A Répcében, Bőnél vasárnap délelőtt hömpölygött a víz. Vas vármegyében többször is mértek 100 km/h széllökést, volt ahol e fölött, akár 106 kilométer per órás széllökések is voltak.
Vasi szakértő beszélt a Borisról, a mediterrán ciklonról
Pétervári Tibor, a HungaroMet helyi észlelője beszámolt az elmúlt 24 óra időjárási történéseiről. Ezek alapján kiderült, hogy Szombathely környékén tegnap 11-12 milliméter csapadék hullott le. Ezen a környéken – köszönhetően a Kőszegi-hegység jelenlétének – a főnhatás érvényesült.
A VAOL szerint Vas vármegyében a szeptemberi átlag-csapadék 55-60 mm környékén szokott alakulni, ma azonban az értékek átléphetik a 90 millimétert – ami ennek a hétnek a mennyisége! Azaz, másfélszer több csapadék hullik le egy hét alatt, mint egész hónapban.
Leginkább a kidőlt fák jelentettek problémát, adtak okot a katasztrófavédelem munkatársainak beavatkozására.
Szombaton is folytatódott a viharos időjárás által okozott károk elhárítása, a legtöbb segítségre az ország nyugati felén volt szükség, a tűzoltók szombaton több mint 170 alkalommal avatkoztak be a viharkárok miatt, és vasárnap reggel még mindig tartottak a munkálatok
- közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) az MTI-vel. A HungaroMet szombaton a késő esti órákban másodfokú, narancssárga riasztást adott ki széllökés veszélye miatt több dunántúli vármegyére, és bár még vasárnap reggel is több dunántúli járásban másodfokú (narancs) riasztás van érvényben, az előrejelzés szerint a szél fokozatosan veszít erejéből.
A Mávinform vasárnap reggeli tájékoztatása szerint fakidőlés okozott késést a Pápa-Csorna vonalon, valamint a Székesfehérvár-Komárom közötti S150-es vonatoknál.
Az MTI tudósítóinak a katasztrófavédelem munkatársai az érintett megyékben részletesen beszámoltak az okozott károkról, személyi sérülés egyik megyében sem történt.
Győr-Moson-Sopron vármegyében szombat reggeltől vasárnap reggel 7 óráig több mint száz esetben avatkoztak be a tűzoltók, főként fakidőlések miatt
– tudatta Németh Ramóna, a vármegyei katasztrófavédelmi igazgatóság szóvivője. A katasztrófavédelem munkatársai a legtöbb esetben útra dőlt fákat távolítottak el, Mosonmagyaróváron a Gorkij utcában leszakadt, Győrben veszélyesen lógó vezetékhez hívtak segítséget. Kapuváron, a Honvéd utában beázott egy tető, Máriakálnokon és Győrben járműre, Pásztoriban és Győrben villanyvezetékre, Jánossomorján és Csornán házra, Rábapordányban a sínekre dőlt fa. Sopronban a szél egy ház hungarocell szigetelését is megbontotta.
Fákat csavart ki a vihar Veszprém vámegyében, nem sérült meg senki
- tájékoztatta az MTI-t a Veszprém Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője. Csondor Henriett elmondta, hogy
szombaton 29 fa dőlt ki a vármegyében, vasárnap 78 riasztást kaptak fakidőlés miatt.
A legtöbb eset Pápa és Csesznek környékén történt ezen kívül Balatonalmádi, Balatonfűzfő és Balatonkenese térségében is dolgoztak a katasztrófavédők.
Somogyban főként a Balaton déli partján okozott gondot az erős szél, a vármegyében szombat éjfél óta mintegy hatvanszor riasztották a vármegye tűzoltóit kidőlt fák, leszakadt faágak miatt
- tájékoztatott a vármegyei katasztrófavédelmi igazgatóság szóvivője. Mihályka Szabina beszámolt arról, hogy Szántódon, egy ház udvarán fa dőlt autóra,
Balatonbogláron leszakadt faág esett a ravatalozóra, Somogyaszalón fűzfa ága akadt fenn egy villanyvezetéken. Zalában néhány helyen faágak törtek le és fák dőltek ki vasárnapra virradó éjjel a szél és az esőzés következtében
- közölte az MTI-vel a Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság helyettes szóvivője. Bangó Szilárd elmondta: elszáradt juharfa dőlt a Zalavég és Batyk közötti útra, Zalaszentgróton kidőlt diófa okozott forgalmi akadályt Aranyod és Csáford városrész között, a 75-ös főúton pedig egy kidőlt nyárfa jelentett útakadályt Pölöske térségében.
Az Origo arról is beszámolt, az északnyugati szél erőssége főként az éjszakai órákban érheti el tetőfokát. Kiemelten a Soproni-hegység, Kőszegi-hegység, illetve a Bakony és a Balaton környezetében késő estétől akár 110-120 km/h-t meghaladó széllökések is előfordulhatnak. Emiatt az időjárási helyzetre való tekintettel a legmagasabb fokú, piros riasztás is kiadásra kerülhet elsősorban a fent említett térségekben.