Már előre lehetett sejteni, hogy hazánkban is felbukkanhat a sarki fény, mivel geomágneses vihar sújtotta a Földet. Erről figyelmeztetést adott ki az amerikai NOAA Űridőjárás-előrejelző Központja.
A szakértők előrejelzése szerint október 10-11-én hatalmas mennyiségű töltött részecske érte el bolygónkat, ami egy G4-es erősségű geomágneses vihart okozott.
Az ilyen viharok károkat okozhatnak az elektromos hálózatokban, zavarhatják a műholdakat, és problémákat idézhetnek elő a GPS-rendszerek működésében is.
Ugyanakkor ezek az események fokozzák a sarki fény intenzitását, így az sokkal távolabbi területekről is láthatóvá válik.
A Hungaromet Zrt. a Facebook-oldalán számolt be a nálunk is megfigyelhető csodás égi jelenségről. A bejegyzéshez azt írták:
Kab-hegyi webkameránk is időnként rózsaszínes árnyalatokban pompázott hajnalban.
A mostani jelenséget egy október 8-án bekövetkezett koronakidobódás (CME) idézte elő, amely az egyik legerősebb kitörések közé tartozott.
A sarki fény megfigyelésére érdemes távolabb menni a városok fényszennyezett területeitől. Nem szükséges speciális eszköz a jelenség észleléséhez, ugyanis az okostelefonok kamerái képesek olyan színeket is rögzíteni, amelyeket az emberi szem nem mindig érzékel - számolt be róla a Maszol.
Legutóbb májusban volt geomágneses vihar és sarki fény Magyarországon. Az Időkép webkameráin kívül több észlelőnknek is sikerült lencsevégre kapnia az aurora borealist.
Áprilisban is pompás sarki fény világította be a fél országot, a látványos égi jelenség főleg a Dunántúlról volt jól látható. A tavaly novemberi sarki fény rendkívül erős volt, így például Fonyód térségében olyan erősen ragyogott, hogy visszatükröződött a Balaton felszínén.
Arról is írtunk korábban, hogy miért veszélyeztetik a kommunikációs és a GPS-rendszert a napkitörések.