Pénteken is folytatódott a diplomáciai nagyüzem Magyarországon, továbbra is Budapestre figyel a világ. A csütörtöki európai politikai közösség csúcstalálkozója után, november 8-án az Európai Tanács informális csúcstalálkozóját tartják.
Minden fegyelmezett, pontos, innen mindenki úgy megy el, hogy egy fantasztikus országnál, egy nagy népnél járt. Olyan vezetők járnak erre, akik értik a történelmet, tudják, hogy egy nagy kultúra vendégei voltak"
- jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a budapesti csúcstalálkozókról.
A napirendi pontok között várhatóan a legfontosabb az uniós versenyképesség kérdése lesz, írja az Európai Unió Tanácsának hivatalos oldala. Legutóbb október közepén találkoztak az uniós tagországok állam- és kormányfői Brüsszelben.
Az előző este kötetlen vacsorán a vezetők megvitatták a külügyi kérdéseket, köztük a transzatlanti kapcsolatokat, a legújabb georgiai fejleményeket és az ENSZ Palesztin Menekülteket Segítő és Munkaügyi Ügynöksége (UNRWA) elleni, nemrégiben elfogadott izraeli jogszabályt.
Az uniós vezetők megvitatják az Európa versenyképességéről szóló új megállapodást, amelynek célja, hogy az EU-t a versailles-i és a granadai nyilatkozatban, valamint a 2024-2029-es stratégiai menetrendben vállalt korábbi kötelezettségekkel összhangban alkalmassá tegyék a jövőre és önállóbbá tegyék.
Enrico Letta „Sokkal több mint piac” és Mario Draghi „Az európai versenyképesség jövője” című jelentései alapján az uniós vezetők megtárgyalják az innováció és termelékenységi hiányosságok, az egységes piac rövid és középtávú megerősítését célzó intézkedések, az európai ipar megújítása, az energiafüggetlenség és a klímasemlegesség kérdésköreit is.
Orbán Vikor a versenyképességi kérdésekről azt mondta, az európai versenyképesség tekintetében sürgősen cselekedni kell.
A probléma szíve közepe, hogy ma a gázért négyszer akkora, míg az elektromos áramért háromszor nagyobb árat fizet egy európai cég, mint egy amerikai.
Erre kell megoldást találni, mert addig nem lehet előrelépés" - mondta a kormányfő.
Az, hogy a magyar családok esetében a legolcsóbbak az energiaárak, az egy hihetetlen versenyelőny."
A versenyképesség nem csak egy divatos szó, a gazdasági növekedésre kell összpontosítani – mondta el érkezésekor Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke. Az elemzők szerint ha Európa gazdasága az ezredforduló óta olyan ütemben növekedett volna, mint az Egyesült Államoké, ma 11 millióval lenne több munkahely – tette hozzá.
Számunkra a versenyképesség az egyik olyan terület, ahol valóban arra összpontosíthatunk, hogy felszabadítsuk valódi potenciálunkat"
– fogalmazott az EP elnöke.
Mario Draghi volt olasz miniszterelnök szerint Donald Trump megválasztása minden bizonnyal nagy lökést fog adni a technológiai szektornak, ahol Európa „messze le van maradva”, holott ez a termelés motorja.
Nagy változások előtt állunk, és szerintem Európa nem halogathatja tovább a döntéseket
– sürgette az uniós versenyképességi jelentés szerzője.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a pénteki informális találkozóra érkezve a versenyképesség helyett inkább a georgiai választásról beszélt, amelynél szerinte „csalások gyanúja, komoly gyanúja merült fel, és ez komoly vizsgálatokat igényel”.
Tisztán kell látnunk ezt a folyamatot, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy minden tisztességes és átlátható módon történt"
– hangsúlyozta Michel.
Európa a világ egyik legvonzóbb piaca – adott hangot optimizmusának Alexander De Croo belga kormányfő.
A láncszem, ami hiányzik, az a tőke felszabadítása, hogy az innováció növekedjen"
– mutatott rá, hozzátéve, hogy jelenleg az európai tőke nagy részét az Egyesült Államok használja fel, ezért a belső piac elmélyítésére van szükség.
Robert Golob szlovén miniszterelnök gratulált az ország biztosjelöltjének, Marta Kosnak a sikeres európai parlamenti meghallgatáshoz. Donald Trump megválasztásával kapcsolatban elmondta, hogy az amerikai választók akarata egyértelmű, és ezt tiszteletben kell tartani.
Az egyetlen recept Európa túléléséhez az, ha egységesebbé válunk, és egy erősebb, szuverén Európát építünk, amely képes szembenézni a világ kihívásaival anélkül, hogy biztonságunkat kiszerveznénk bárki másnak"
– fogalmazott Josep Borrell, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője. A biztonság megköveteli, hogy többet fektessünk a védelembe és a szükséges technológiába – tette hozzá a politikus.
Ha nem vagy az asztalnál, akkor az étlapon leszel"
– figyelmeztetett Borrell.
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök szerint Európának számot kell vetnie önmagával és meg kell találnia az egyensúlyt. A versenyképességről szóló vita a Biden-kormányzat inflációcsökkentési törvénye miatt élénkült fel Európában, amely veszélyeztette az uniós gazdasági érdekeket.
Ne azt kérdezd, mit tehet érted az Egyesült Államok, kérdezd meg, mit tegyen Európa önmagáért!"
– alakította át John F. Kennedy elnök legendás szavait az olasz kormányfő, aki „különösen fontosnak” nevezte a mai vitát.
Karl Nehammer osztrák kancellár megtiszteltetésnek nevezte, hogy az Európai Politikai Közösség tegnapi találkozóján vezethette a migrációval foglalkozó munkacsoportot. A mai nap témájával kapcsolatban fontosnak tartotta kiemelni, hogy „Európába kell vonzanunk a befektetéseket, munkahelyeket kell biztosítanunk, és jó kapcsolatot kell ápolnunk az Amerikai Egyesült Államokkal”.
Korábban Zsigmond Barna Pál parlamenti államtitkár hangsúlyozta, hogy
a két eseményen fontos geopolitikai, geostratégiai és gazdasági kérdéseket vitatnak meg, emellett téma lesz az „egész világ sorsát meghatározó” amerikai elnökválasztás is."
A legfontosabb, hogy olyan következtetéseket vonjanak le, amelyek Európa sorsának jobbra fordulását eredményezik – emelte ki Zsigmond Barna Pál, aki a magyar uniós elnökség fontos eredményének nevezte a két csúcstalálkozót.
Közölte: szeretnének elfogadni egy Budapest-nyilatkozatot, amely Európa versenyképességről szól. „Reméljük, olyan nyilatkozatot sikerül elfogadni, amelyik azt eredményezi, hogy Európa valóban fel tud zárkózni az Egyesült Államok mögé” – fogalmazott. Hozzátette: olyan javaslatokat fogalmaznak meg, amelyek ténylegesen a megoldást keresik és nem „ideológiai zagyvaságot” jelentenek.
Az államtitkár korábban arról is beszélt, hogy ilyen magas szintű diplomáciai események nem voltak még Magyarországon, sőt a világon is kevés olyan alkalom van, ahol ilyen sok állam kormányfői és államfői gyűlnek össze „megvitatni a nagy sorskérdéseket”.