Mindezt egy általa feltöltött térképpel akarta igazolni, amin azonban az áram nagykereskedelemi tőzsdei árának egy adott napra vonatkozó alakulása látható, egy szélsőségesen turbulens napon, amiből a magyar lakosság nem is észlelt semmit. Magyar Péter Facebook-bejegyzéséből látszik, hogy nem ért az energetikai kérdésekhez, ami önmagában nem lenne baj: egyszerűbb dolga van az embernek, ha csak a felvétel indít/felvétel leállít gombot kell nyomogatnia. A problémát ezúttal is a szándékos hazugság okozza: ha valaki a tárgyi inkompetenciája mentén a közvélemény manipulálására alkalmas bejegyzéseket közöl, könnyen az óbaloldal cipőjébe léphet. Magyar ezt már sokadszorra teszi meg.
Mind az Eurostat, mind MEKH, mind a finn VaasaETT elemzőcég, mind pedig E-Control Austria egybehangzó és rendszeres időközönként megjelenő folyamtaos elemzéseiből már hosszú ideje az derül ki, hogy amíg az EU-ban Magyarországon a legalacsonyabbak a nettó lakossági végfelhasználói áramárak (8,6 eurocent/kilowattóra), addig az Uniós átlag két és félszerese a magyarnak. Ezt nyögik az elégedetlen nyugat-európai, így pl. német családok, ahol nincs a magyarhoz hasonló lakosságot védő rezsicsökkentés. A rezsicsökkentés sávos fogyasztási mennyiség szerinti rögzített árainak köszönhetően a magyar családok védve vannak a szélsőséges áramkereskedelmi változásoktól.
Az áramkereskedelemben egy-egy napon, illetve rövid időszakban előfordulhatnak turbulenciák, de nemcsak nálunk, hanem egész Európában, amikor több negatív tényező egyszerre van jelen: erőművi karbantartás, kiesés, időjárás felhős, nincs szél, beköszönt a hideg, és sötétebbek a nappalok, vagy éppen egy háborúban álló ország rajtunk keresztül igyekszik az energiaigényét közben kielégíteni. Hihetetlen nagy hazugság, hogy innentől kezdve ennyi a villany kereskedelmi ára, hiszen ez egy egyszeri turbulencia, ami pont, hogy az eddigi magyar energiapolitikai lépéseknek köszönhetően az év egészével köszönőviszonyban sem lesz. De megkérdezheti az EP-képviselő Magyar Péter finn kollégájától, hogy amikor idén év elején Finnországban az extrém hideg miatt pár napra elszabadultak az áramárak, és ott ez a lakosságot is érintette, állította valaki, hogy ezentúl ennyi lesz a villany ára? Vagy már a manipuláció érdekében a szakmai tények feláldozhatók? - írja Cseh Tamás, az Alapjogokért Központ energiapolitikai tanácsadója.