Politikai értelemben az európai és a világpolitika szempontjából az Egyesült Államokban véget ért választások nélkül is mértékadó lett volna az előttünk álló két nap, hiszen egy olyan időpontban vagyunk, amikor nagyon komoly témákról, a háború kérdéséről, az illegális migrációról és a versenyképességről vitatják majd meg a felek az álláspontjaikat – mondta Kovács Zoltán az Origónak a kétnapos budapesti csúcstalálkozó kapcsán.
A nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár - aki a magyar uniós elnökség operatív feladatainak előkészítéséért és lebonyolításáért felelős kormánybiztos is - közölte, minden bizonnyal Trump elnök győzelme egy egészen új dimenziót, egy új perspektívát és dinamikát fog adni azoknak az eseményeknek, amelyeket az elmúlt hónapokban, években láttunk.
Trump elnök győzelme még inkább megemeli, még inkább ráerősít arra, hogy az a nagy diplomáciai csúcsüzem, amely most itt Budapesten elindul, azzal a világ figyelmének a középpontjába kerül Magyarország
- tette hozzá.
Kovács Zoltán arról is beszélt, hogy sokan úgy hivatkoznak erre a két napra, hogy ezek úgymond ikrek. Bizonyos értelemben véve sziámi ikrek, hiszen itt Budapesten, meg egyébként általában az európai uniós tagállamokban tartott, úgynevezett európai politikai közösségi ülések általában elválaszthatatlanok, szétválaszthatatlanok. Az Európai Politikai Közösség az Ukrajnában kitört háborúra adott európai válasz egyik eleme, Emmanuel Macron francia elnök kezdeményezésére jött létre – ismertette a kormánybiztos. Egy olyan formációt próbált létrehozni a francia diplomácia, amely több mint az Európai Unió tagállamainak állandó és szokásos egyeztetése formális és informális keretek között.
Az utóbbin nemcsak az Európai Unió tagországai vesznek részt rajta, hanem érkezik egyébként több nem európai uniós tag - Nagy Britannia, Törökország, a nyugat-balkáni országok, és itt lesznek a Kaukázus-környéki országok is - több mint 50 delegáció érkezésére számítanak.
Kovács Zoltán elmondta, ez a nyugati világcsúcs találkozója lesz, hasonlóan ahhoz, ahogy egy héttel ezelőtt a BRICS csúcstalálkozó volt Kazanyban, ami a keleti világ csúcstalálkozójának számított. Az itt elhangzó gondolatok, az itt megfogalmazott vélemények középpontjában értelemszerűen a biztonságpolitika és a háború lesz. Az európai gazdaságot érő kihívások, például a versenyképesség csökkenése, az elszigetelődési tendenciák, azok önmagukban is mértékadó témák, és akár a tanácskozás egészének a konklúzióit, következtetéseit vagy a tartalmát illetően is befolyásolhatják - tette hozzá.
Kovács Zoltán arról is beszélt, hogy persze vannak konkrét célkitűzések is, de egy politikus mindig óvatos kell legyen, mert egy politikai cél elérése általában nem csak rajta múlik, hanem másokon is. Önmagában sikernek tekinthető az, hogy az Európai Politikai Közösség életében az egyik legtöbb résztvevőt felsorakoztató ilyen találkozó lesz Budapesten. Az elmúlt találkozókon viszonylag sok elmaradó, illetve részt nem vevő ország volt – ismertette a kormánybiztos. Az alakuló ülés óta ez lesz a második legteljesebb Európai Politikai Közösség találkozó. Az európai uniós csúcs pedig teljes körben zajlik a jelenlegi tudásunk alapján. Magyarán, ha az egyébként hamis és alaptalan vádakkal támadott Magyarországra érkezik a nyugati világ mértékadó elitje, az már önmagában egy siker.
A kormánybiztos felhívta a figyelmet arra is, hogy az Európai Politikai Közösségben nem szoktak elfogadni egyébként következtetéseket, vagy nyilatkozatokat, tehát ilyen célkitűzése nem is volt a magyar rendezőknek.
Ezzel szemben elképzelhető, hogy a magyar uniós elnökség által előkészített versenyképességi paktumot elfogadhatja az informális uniós tanácsülés, de erről még zajlanak az egyeztetések a tagállamok között
- fogalmazott Kovács Zoltán.
Sok kétoldalú kormányfői találkozó, illetve kiegészítő találkozó lesz, hiszen megadjuk az alkalmat arra, hogy ha már itt vannak a nyugati világ vezetői, akkor az érintettek között legyenek tárgyalások. A diplomáciai nagyüzemnek az is része, hogy mind a miniszterelnök, mind pedig a külügyminiszter, illetve a magyar politika képviselői találkoznak az idelátogató vezetőkkel, illetve a delegáció tagjaival – zárta Kovács Zoltán.