A Tudatos Vásárlók Egyesülete a fehérneműkben található káros vegyianyag-tartalomra volt kíváncsi. Vizsgálatukból kiderült, hogy mosással ugyan kevesebb lesz az úgynevezett biszfenolok mennyisége, még mindig a hatérérték felett marad.
A biszfenol vegyületcsalád az egyik legnagyobb mennyiségben gyártott vegyszer a világon. Leggyakrabban polikarbonát műanyagok és gyanták összetevőiként használják, de adalékanyagként is alkalmazzák, például színtartósítóként a textíliákban, ruhákban, alsóneműkben - írja közleményében az egyesület.
A biszfenol A-ról számos kutatás bizonyította, hogy már alacsony dózisban is felboríthatja a hormonrendszer működését, károsíthatja mind a női, mind a férfi termékenységet.
A hormonrendszeren keresztül befolyásolhatja a növekedést, a sejtregenerálódást, a magzati fejlődést, az energiaszintet, és olyan hormonális zavarokért felelős, mint a korai serdülés, az elhízás, emellett a fejlődő idegrendszerre is kockázatot jelent.
A biszfenolok kioldódása a műanyag edényekből, konyhai eszközökből, kulacsokból egyre inkább közismert a tudatos fogyasztók és a laikusok körében is. A biszfenol A-t (BPA) például már betiltották a nyugtákhoz használt hőpapírokban és a cumisüvegekben. A biszfenolokat színrögzítőként alkalmazzák textíliákban is. Világszerte a műszálas poliamid textilek 80 százaléka színtartósító kezelést kap és ugyanígy vegyi segédanyagokat használnak például a spandexhez és az elasztánhoz is. Ezek a színtartósító keverékek tartalmaznak biszfenol S-t és biszfenol F-et, melyek a termékekben maradványként elkerülhetetlenül jelen vannak.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete ezért a biszfenol tartalom felmérésére vállalkozott alsóneműkben.
A választás azért esett az alsóneműkre, mert azokat mindenki használja, ráadásul elég érzékeny és fontos felületen érintkezik a bőrünkkel, úgyhogy egyáltalán nem mindegy, hogy mi van az anyagában”
– mondta Dénes Júlia, az egyesület vegyész szakembere korábban.
A tesztet egy akkreditált nemzetközi laboratóriumban végezték. Cél volt, hogy a termékeket a fogyasztók minél nagyobb csoportja számára teszteljék. Az egyedülálló nemzetközi összefogásban összesen 166-féle alsóneműt teszteltek, ezekből valamivel több mint 100 könnyen elérhető és kapható Magyarországon, de a többi is az a szomszédos országokban.
A mosásra és az ezt követő újabb biszfenol koncentráció mérésre azokat a termékeket választották ki, melyekben a legtöbb biszfenolt mutatták ki az első vizsgálat során. Normál háztartási mosógéppel, kereskedelmi forgalomban kapható, színes ruhákhoz való mosószerrel mostak. Olyan programot és beállításokat használtak a laboratóriumi szakértők, melyeket a gyártó a termék címkéjén ajánl. A termékeket egyszer mosták ki, majd újra mintát vettek, és megmérték a biszfenol-vegyületek koncentrációját.
A mosás utáni mérési eredmények azt mutatják, hogy a biszfenolok összes mennyisége megközelítőleg 75 százalékkal csökkent. Ha azonban az egyes mintákat külön-külön vizsgáljuk, a kép összetettebb.
Míg egyes alsóneműkben a biszfenolok mennyisége akár 90 százalékkal is csökkent, addig 4 mintában több biszfenolt sikerült kimutatni mosás után, mint mosás előtt.
A jelenséget azzal magyarázza a Tudatos Vásárlók Egyesülete vegyésze, hogy a mosás során a műszálas gumis derékrészben jobban koncentrálódó biszfenolok átszivárognak a bugyi másik részeibe, sőt akár egyik fehérneműből a másikba, és ez szerinte minden megvizsgált mintára igaz volt. Tehát,
bár a fehérneműkben a biszfenolok mennyisége általában jelentősen csökkent, a kiindulási értékek olyan magasak voltak, hogy mosás után minden termékben még mindig több, mint 0,8 mg per kg biszfenol volt"
– tette hozzá.
A cél elkerülni vagy legalább a lehető legkisebbre csökkenteni a szervezetünkbe bekerülő hormonkárosító anyagok mennyiségét. A Tudatos Vásárlók Egyesülete azt javasolja, fogyasztóként próbáljunk meg jobban odafigyelni, hogy mit vásárolunk, használunk. Azt ajánlják:
A mosással jelentősen csökkenthetjük a biszfenol koncentrációt a szintetikus ruházatban, fehérneműben, ezért használat előtt feltétlen mossuk ki a textíliákat.
Mindegy, hogy drága márkás árukról van szó szaküzletekből, vagy olcsó vagy internetről rendelt textilekről, a pamutból készült termékek viszont gyakran vegyszermentesek vagy lényegesen kevésbé szennyezettek, keressük ezeket a boltokban"
– hívják fel a figyelmet.
A biszfenolok átjutnak a ruházatból az izzadságba, és a bőrön keresztül a szervezetbe, ezért gyermekeinknek is inkább minél tovább vásároljunk pamut alsóneműt.
Egy EU-s tanulmány már négy éve, 2020-ban megállapította, hogy a textilekből származó biszfenol A-nak való kitettség jóval alacsonyabb, mint az étrendből származó mennyiség, és elhanyagolható hatású az akkor érvényben lévő egészségügyi határértékhez képest.
Tanulmányok bizonyítják, hogy a biszfenol a ruházatból az izzadságba beoldódik, és ezzel előáll annak lehetősége, hogy felszívódjon a bőrön keresztül.
A ruhaneműkre egyelőre mégsem vonatkozik biszfenol tartalom korlátozás, az egyesület viszont a friss eredmények és a 2023-ban ajánlott új, biszfenol A-ra vonatkozó egészségügyi határérték – 0,2 nanogram / testtömeg kg, ami 20.000-red része a korábbi ajánlásnak – alapján ezekre is kiterjesztené a szabályozást. Ráadásul nem a biszfenol A az egyetlen biszfenol, amely megtalálható a textilekben:
A nőknek szánt termékek 17 százaléka nagy mennyiségű biszfenolt tartalmazott. Ezek az alsóneműk túlnyomórészt műszálas anyagból készültek.
Bár nők számára is kaphatók pamut termékek, a piackutatásunk szerint a női bugyik általában nagyobb része műszálas anyagból készül. Ez nagyobb kockázatot jelent a biszfenolnak való kitettség szempontjából
– mondja Dénes Júlia.
A teszteredmények részletes bemutatása, a pontos anyagtípusok, a lány-, fiú-, női és férfi alsóneműk eredményeinek ismertetése itt olvasható.