Navracsics Tibor a Miként lehet Magyarország az évtized végére technológiai értelemben az EU 5 legfejlettebb országainak egyike? című beszélgetésen kiemelte, hogy szerinte nincs értelme egy általános, országos kkv-fejlesztési programnak, mert teljesen más kihívásokkal szembesül egy vállalkozás az ország nyugati és keleti részében.
Továbbá a magyar vállalkozói kultúrában külön kell választani azokat, akik a vállalkozásukból csak a családjukat akarják eltartani, és azokat, akik szeretnének bővülni, terjeszkedni – tette hozzá.
Mivel Magyarország nem túl nagy, „megengedhetnénk magunknak, hogy mindenkinek igényre szabott forrásokat biztosítsunk”
– vélekedett a miniszter.
Navracsics Tibor szerint a fejlettség elsősorban két dolgot jelent: egyrészt az országon belül meglévő fejlettségi szakadék csökkentését, ugyanis minél kisebbek egy társadalmon belül a különbségek, annál több erőforrást tud a versenyképességre fordítani, másrészt azoknak az infrastrukturális fehér foltoknak a megszüntetését, amelyek egybeesnek a magas munkanélküliségi, a rossz elöregedési és elvándorlási mutatókkal.
Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára egyetértett azzal, hogy
a kkv-kat nem homogén szegmensként kell elképzelni, mivel 900 ezer cégről van szó, mégiscsak csoportosítani kell őket bizonyos szempontok szerint. Véleménye szerint a vállalkozásoknak a legnagyobb segítség a tanácsadás lenne, de a cégek sokszor elzárkóznak ettől.
Szita Károly (Fidesz-KDNP), Kaposvár polgármestere azt hangoztatta, ahhoz, hogy Magyarország az évtized végére az EU legfejlettebb országainak egyike lehessen, piacérzékeny oktatásra és kutatás-fejlesztésre van szükség. A városvezető azt is mondta: polgármesterként neki az az érdeke, hogy a városában és annak környékén élők megfelelő munkahelyhez jussanak és jól keressenek. Ehhez versenyképes gazdaságra van szükség, amihez digitalizáció szükséges - jegyezte meg.
Vinnai Balázs, az Informatikai Vállalkozások Szövetségének elnöke arról beszélt, hogy az infrastrukturális fejlettség kiemelkedően magas az országban, a kkv-k technológiai fejlettségének tekintetében azonban lemaradás van. Ugyanakkor nem önmagában a technológiai előretörést kell kiaknázni, mert a technológia nem épít üzletet, az csak eszköz, platform, amelyet ha jól alkalmaznak, növekedhet a versenyképesség és a hatékonyság – mondta az elnök.