Személy szerint is a legnagyobb vesztesek közé tartozom azzal, hogy itt hagyott bennünket Potápi Árpád János barátunk – mondta Orbán Viktor csütörtök délelőtt a MÁÉRT-on. Emlékeztetett: a MÁÉRT időzítésekkel nincs nagy szerencsénk, ugyanis 2022 végén Duray Miklós ment el, tavaly pedig Pásztor István. Potápi Árpád Jánosra emlékezve egy videót is levetítettek a MÁÉRT mai ülésén, ebből is idézett Orbán Viktor.
Ezt követően Potápi Árpád Jánostól idézett, aki azt mondta „szebb a világ velünk, mint nélkülünk.” Hozzátette: az államtitkár nagyon hiányozni fog.
A miniszterelnök elmondta: mindig úgy gondolkoztunk, hogy ha rendeződnek a világban a dolgok, és számunkra kedvező lehetőségeket tár fel, akkor a magyarok készen álljanak arra, hogy az erőket felhasználva meg tudjuk vetni a lábunkat, és számunkra kedvezőbb irányba tudjuk újrarendezni a világot. A nemzetpolitikai eredményeink nem a megoldást, hanem a remény életben tartását jelentik szerinte.
A kormányfő elmondta,
2010 óta 1374 milliárd forintot költöttek nemzetpolitikára. Ez évekre lebontva 100 milliárdot jelent. Ez 2009-ig 9,1 milliárd forint volt. Kifejtette, a magyar parlament most tárgyalja a következő évi költségvetést, emiatt aktuális ez.
A miniszterelnök szerint szétcsúszóban van a világ, így kell helyt állnunk benne. Mint mondta, „ha a világot nem tudjuk megmenteni, akkor legalább mentsük meg magunkat”. Önmagunk megmentése egy fontos cél, amely ambiciózus, de indokolt is – idézte fel a miniszterelnök a múlt évi ülésen elhangzott gondolatait.
Nem olyan bonyolult magyarnak lenni, egyszerűen bele kell nőni – idézte fel Potápi Árpád gondolatait. Mint mondta, az anyaország diplomáciai mozgásterének a bővülése a külhoni magyarok lehetőségeinek bővülését is jelenti.
Felidézte, hogy támogatást élvez a magyar békemisszió, az EU-csúcs kapcsán pedig megjegyezte, sok mindennel foglalkoznak az európai vezetők a brüsszeli buborékukban, csak az unió gazdasági versenyképességének fokozásával nem, itt Budapesten viszont feladatot szabtak, és tettek egy utolsó kísérletet az európai versenyképesség megmentése irányába.
Sikerült a nemzetközi politikai térben jelentősen növelni Magyarország mozgásterét.
Az EP-választás után a harmadik legnagyobb erő lett az Európai Patrióták csoportja, és ez egy elfogadható teljesítmény volt, mert korábban semmi sem volt. Amerika pedig egy patrióta fordulatot vett - tette hozzá.
A 2024-es esztendőben a magyar külpolitika mozgástere példátlan méretű lett.
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy a Draghi-jelentés világosan mutatja, hogy utat tévesztettünk. Ebből a jelentésből kitűnik, hogyha nem lesznek bátor lépések, akkor Európa leszakadása exponenciálisa nőni fog - tette hozzá.
Ha az EU az USA egyik tagállama lenne, akkor az USA-n belül mi lennénk a harmadik legszegényebb tagállam.
A kormányfő szerint Európa jelentős hátrányban van a magas energiaárak miatt is. Egyelőre olyan stratégia sem látszik, hogy Európa gyorsan válaszoljon a versenyképességi kihívásokra.
Ha nem sikerül a versenyképességi fordulat, akkor meg kell barátkozni olyan gondolatokkal, hogy gazdasági semlegesség. Magyarország meghozta azokat a döntéseket, amelyek egy kedvezőtlen európai környezetben is biztosítják a megmaradást és a gazdasági fejlődést. A 2025-26-os évben is egy robusztus gazdaságpolitikára van szükség, amely segítheti a nemzetpolitikai célok.
Az amerikai elnök nem a megváltónk, hanem jó esetben harcostársunk - mondta Orbán Viktor. A kormányfő szerint a magyarok csak magukra számíthatnak, de most legalább baráti lesz a viszony Washingtonnal, és kevésbé leszünk ellenséges környezetben a világ színterén. Mindez nagy könnyebbség. A második nyereség, hogy várhatóan tudunk kötni egy nagy magyar-amerikai megállapodást az új adminisztrációval - tette hozzá. A kormányfő bízik benne, hogy létrejöhet egy olyan megállapodás, amiben a múltban elrontott ügyeket rendezik, és technológiai területen lesznek olyan lépések, amelyek a mindennapokban is érzékelhetőek lesznek.
A magyar külpolitika legfontosabb szabálya, hogy a nehézségek állandó elemek, és a nemzetközi csatákban szerzett sérelmek, azok természetes dolgok.
A kormányfő megjegyezte, hogy reméli, érdemes volt kitartani a republikánusok mellett a mögöttük hagyott időszakban, és nagy erőket mozgatni a velünk szembeni erőkkel szemben.
Reális cél lehet a jövőben a helyzetünk javulása.
Pénteken érkezik a román miniszterelnök Budapestre, és erre régen volt példa, és emiatt a két ország kapcsolatai kedvezőek lehetnek - ismertette a kormányfő. A felvidéki magyarok a legfőbb garanciái a szlovák szuverenista politikának.
Szlovénia esetében egyelőre nem történt jelentős előrelépés a kapcsolatokban az ottani belpolitikai helyzet miatt. Horvátország esetében a magyar léleknek van egy vágyakozása a tenger felé, és ennek a haszonélvezői a horvátok, és ez átsegít minket a konfliktusokon.
Ausztriában jelentős változás van. Ott megnyerte a választást egy párt, de nem kérték fel kormányalakításra, és a NATO-csapatok nem jelentek meg - tette hozzá. Bízik benne, hogy kiegyensúlyozott kapcsolat megmarad a két ország között.
Szerbia esetében korábban nem látott vizekre is kihajózunk majd – mondta Orbán Viktor. A kormányfő rámutatott arra is, hogy biztonsági és katonai kérdésekben is elkezdenek együttműködni a szerbekkel, és ha ez sikerül, akkor az példátlan lenne.
Ukrajna kapcsán azt mondta, hogy arról tágabb összefüggésben kell beszélni.
Hiába nem értjük, mit művelnek az ukránok a kárpátaljai magyarokkal, de attól ez a politikai elem még van.
Ukrajnának, ha közelebb akar kerülni az EU-hoz, akkor be kell tartania a kisebbségi törvényeket és előírásokat, ha ezeket nem tartják be, akkor nincsenek további tárgyalási lépések. A háború az európai politika első számú kérdése - mondta Orbán Viktor.
Soha nem volt még olyan veszélyes időszak, mint az előttünk lévő két hónap. Az új amerikai elnök január 20-án lép a hivatalába, reméljük eljutunk odáig.
A leendő elnök diplomáciai mozgástere meglehetősen szűk, és nincsen döntő befolyása az eseményekre, de a mostaninak van - mondta Orbán Viktor. Ha jól látom az USA-ban is vita van, hogy mit tehet a mostani elnök. A nagy hatótávolságú rakéták használta orosz területek ellen csak nyugati közreműködéssel lehetséges, és ezért retteg mindenki az orosz választól - tette hozzá.
Egész Európában általános bizonytalanság uralkodik.
Egy dolog biztos, hogy Magyarország ebben a bizonytalan helyzetben relatív biztonsági helyzetben van - mondta Orbán Viktor. Így pedig Kárpátalja a lehető legkisebb veszteséggel kerül ki ebből az ukrán-orosz háborúból.
A magyar nemzetpolitikát abban a gondolatban foglalta össze a kormányfő, hogy 2010-ben úgy döntöttek: Magyarország legyen nagy és gazdag, míg a korábbi ellenségeink azt szerették volna, ha Magyarország kicsi és gyenge lenne.