Pintér Ada a szoptatási hullámvölgyekről mesélt - videó

Pintér Ada a szoptatási hullámvölgyekről mesélt.
Fotó: Anyaakadémia
Vágólapra másolva!
Az Anyakadémia legújabb vodcastjában Pintér Ada beszélgetett Gitidiszné Gyetván Krisztina védőnővel és laktációs tanácsadóval a szoptatással kapcsolatos hullámvölgyekről és a legfontosabb tudnivalókról. A vodcast legfrissebb adásában szóba került még, hogy Ada szerint mit köszönhet kislánya az anyatejes táplálásnak, hogy hogyan élte meg a mellgyulladást, a szakértő szerint hol a helye a gyermeknek az első időszakban, illetve az is, hogy egyáltalán van-e arra szabály, hogy meddig lehet egy gyereket szoptatni.
Vágólapra másolva!

A legfrissebb Anyakadémia vodcastban Gitidiszné Gyetván Krisztina hangsúlyozta, hogy az anyatejes táplálás kiemelkedően jótékony hatással van mind a babára, mind az anyára. Ugyanakkor azt is hozzátette, hogy 

ha egy édesanyának nem sikerül szoptatnia, az semmilyen módon nem csorbítja anyai szerepét vagy a gyermekéhez való kötődését.

Az Anyakadémia legújabb vodcastjában Pintér Ada beszélgetett Gitidiszné Gyetván Krisztina védőnővel.
Fotó: Anyaakadémia

Hazánk kiemelkedő statisztikái a szoptatás terén

Magyarországon népszerű és elterjedt a szoptatás, a csecsemők anyatejes táplálása pedig kiemelt családügyi prioritás. Tízből kilenc édesanya már a kórházban megkezdi gyermeke szoptatását, és a csecsemők 94%-a az első napokban anyatejhez jut. 

Ezek az arányok világviszonylatban is kimagaslóak.

Mégis előfordulhatnak olyan esetek, amikor az anyatejes táplálás nem valósulhat meg, és tápszeres táplálásra van szükség. Gitidiszné Gyetván Krisztina szerint ilyenkor sem szabad kudarcélményként megélni a helyzetet, hiszen 

a kötődés és az anyai gondoskodás számos más formában is megvalósulhat, például babahordozás, babamasszázs vagy egyszerű, rendszeres érintés által.

Pintér Ada beszélgetett Gitidiszné Gyetván Krisztina védőnővel.
Fotó: Anyaakadémia

Személyes történetek a szoptatás kihívásairól

Pintér Ada háromgyermekes anyukaként osztotta meg saját tapasztalatait. Első két gyermeke koraszülöttként érkezett, így nem tudta őket szoptatni, és az anyatej fejésével biztosította számukra a táplálékot. Az anyatej azonban hét hetes korukra elapadt. Harmadik gyermeke, Freya egészen más utat járt be: hat hónapos koráig kizárólag anyatejet kapott, és még 2,5 évesen is szopizott, amikor kedve tartotta. 

A kislányomat szoptattam, a fiaim viszont egészen pici koruktól csak tápszert kaptak. És persze tudom, hogy mennyi pozitív hozadéka van az anyatejes táplálásnak - nem véletlen, hogy mindent megtettem, hogy sikerüljön szoptatni -, végeredményben azonban mindegyik gyerekem pont ugyanúgy nőtt fel

- mesélte Ada.

Ada fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy a mai társadalomban túlzott nyomás nehezedik az anyákra a szoptatással kapcsolatban, ami sokszor feszültséget és szorongást szül.

Az anyatejes táplálás sikere: mire kell figyelni?

A szakértők szerint a siker kulcsa a megfelelő tájékoztatás, amelynek már a várandósság alatt el kell kezdődnie. Fontos, hogy az édesanyák megismerkedjenek a szoptatási pozíciókkal és az első órákban alkalmazandó gyakorlatokkal. Pintér Ada visszaemlékezett első szülésére, ahol 

a császármetszést követően nem kapott megfelelő támogatást, és úgy érezte, hogy az indulás kaotikus volt. 

Gitidiszné Gyetván Krisztina védőnő kiemelte, hogy ideális esetben az újszülöttet az édesanya hasára helyezve hagyják, hogy önállóan a mellhez kússzon.

Gitidiszné Gyetván Krisztina védőnő.
Fotó: Anyaakadémia

Amikor problémák merülnek fel

Ha az első napokban nehézségek adódnak, fontos, hogy az anyák bátran kérjenek segítséget. 

A védőnők és laktációs tanácsadók támogatása kulcsfontosságú lehet, különösen az első napokban, 

amikor a kolosztrum – az újszülöttek számára rendkívül értékes „első tej” – előállítása és átadása zajlik. Az optimális szoptatás érdekében elengedhetetlen a megfelelő technika.

Volt olyan Freya 6 hetes korában, hogy minden este 6-tól 10-11-éjfélig mellen volt. Nem tudtam mire vélni ezért sokat kutattam, mire megtaláltam a cluster feeding fogalmát. Aztán ahogyan nőtt, változott a menetrendje. Az is érdekes, hogy Freya éjszakai evő volt

- mesélte a műsorvezető.

Pintér Ada.
Fotó: Anyaakadémia

A szoptatási nehézségek természetesek

Még sikeres indulás esetén is előfordulhatnak hullámvölgyek, például mellgyulladás vagy tejtermelési problémák. Ada például megosztotta, hogy saját tapasztalatai szerint ezek a helyzetek nemcsak fizikai, hanem érzelmi kihívásokat is jelentettek, de a megfelelő támogatás és információ segít átlendülni a nehéz időszakokon.

Összességében az anyatejes táplálás támogatása és a szoptatás körüli nyomás csökkentése kiemelt fontosságú ahhoz, hogy az anyák magabiztosan és nyugodtan élhessék meg az anyaság első hónapjait.

A vodcast legfrissebb adásában szóba került még, hogy Ada szerint mit köszönhet kislánya az anyatejes táplálásnak, hogy hogyan élte meg a mellgyulladást, a szakértő szerint hol a helye a gyermeknek az első időszakban, illetve az is, hogy egyáltalán van-e arra szabály, hogy meddig lehet egy gyereket szoptatni. 

Az Anyakadémia szoptatási hullámvölgyekről szóló adását itt is megtekintheti.

Már korábban is beszámoltunk arról, hogy az anyatej nagy lökést ad a baba immunrendszerének: az anyatejjel táplált babák immunrendszerében sokkal több szabályozó T-sejt jelenik meg, mint a tápszeres babákéban. Az első ezer napnak kiemelt élettani szerepe van.

Az anyatejjel tápláltak felnőtt korban is egészségesebbek lesznek, de az anyatejjel megelőzhető lehet a tejallergia is.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!