A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be, hogy
ezúttal nyolc magyar állampolgárt és két külföldi állampolgárságú rokonukat, továbbá egy ír és egy spanyol állampolgárságú személyt juttattak ki a közel-keleti országból.
A tájékoztatása szerint Libanonban jelenleg száz magyar állampolgár regisztrált konzuli védelemre, míg a bejrúti külképviselet látókörében 210 ember van, akiknek a többsége tartósan él az országban.
"A Libanonban élő, tartózkodó magyarok számára tehát már négy alkalommal kínáltuk fel teljes körűen az evakuáció lehetőségét" - mondta. "És továbbra is arra kérem a magyar embereket, hogy hacsak nem valami egészen nyomós indokkal rendelkeznek, ne menjenek a közel-keleti térségbe, mert láthatóan a biztonsági helyzet percről-percre változik, és sajnos ezek a változások nem a javulás, hanem a romlás irányába kutatnak" - tette hozzá.
A miniszter emellett bejelentette, hogy a kormány az evakuációs művelet mellett sikeres humanitárius akciót is végrehajtott Bejrútban, amelynek során kritikus fontosságú adományokat juttattak el libanoni partnereiknek a lakóhelyük elhagyására kényszerülő emberek ellátása érdekében.
"Újabb humanitárius segítséget küldtünk a belső menekültként élő libanoni embereknek, köztük a libanoni keresztény közösség tagjainak. Gyógyszereket, orvosi eszközöket és tartós élelmiszereket szállított a repülőgépünk, amely lehetővé teszi, hogy a belső menekültként élő emberek, köztük a keresztények is hozzájussanak a megfelelő egészségügyi ellátáshoz és megfelelő élelemhez" - tudatta.
Szijjártó Péter rámutatott, hogy a Hamász több mint egy éve, 2023. október 7-én támadta meg Izraelt egy "ördögi" terrorcselekmény keretében. "Azóta folyamatosak a harci műveletek a közel-keleti térségben, és ezek a műveletek egyre intenzívebbé és földrajzilag egyre kiterjedtebbé válnak, ami egyértelmű aggodalomra adhat okot, hiszen ha még egy ország adott esetben belekeveredik ebbe a konfliktusba, akkor az nagyon könnyen boríthatja lángba az egész térséget" - közölte.
És minden, ami a Közel-keleten történik, a globális biztonságot alapvetően befolyásolja
- folytatta. "Ezért is tölt el minket aggodalommal mindaz, ami Libanonban történik, és őszintén reménykedünk abban, hogy a Libanon területére átterjedt műveletek nem jelentik a közel-keleti válság továbbterjedését majd az egész térségre" - fűzte hozzá.
Majd leszögezte, hogy ugyanakkor azt is világosan látni kell, hogy a libanoni emberek százezrei és milliói nem tehetnek arról a támadásról, amelyet terrorszervezetek követtek el Izraellel szemben, ezért gátat kell szabni az ártatlanok szenvedésének. "Már több mint egymillió libanoni ember, közöttük a keresztény közösség tagjai is belső menekültként élnek Libanonban, és az ő segítésük nagyon fontos feladata a nemzetközi közösségnek. Magyarország kiveszi a részét ezekből a törekvésekből" - összegzett.