Szijjártó Péter: Magyarország kész a visegrádi együttműködés fejlesztésére

szijjártó v4
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszédet mond a Visegrad 4 Business Conference rendezvényen a budapesti Marriott Hotelben 2024. november 14-én.
Fotó: MTI/Mónus Márton
Vágólapra másolva!
Magyarország kész a valódi sikertörténetnek számító visegrádi együttműködés további fejlesztésére, a kereskedelmi és gazdasági kapcsolatok még szorosabbra fűzésére - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Budapesten.
Vágólapra másolva!

A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a Visegrad 4 Business Conference nevű rendezvényen először is kiemelte, hogy 

a magyar külpolitikai stratégiának a visegrádi együttműködés igen fontos eleme, 

az ráadásul valódi sikertörténet, amely Magyarország, Csehország, Lengyelország és Szlovákia helyzetét is javította Európában. 

Kifejtette, hogy az emberiség jelenleg a veszélyek korában él, és hozzátette, hogy Közép-Európa sajnos jól emlékszik arra, hogy mennyit lehet veszíteni a világ blokkosodásán. 

Közép-Európában mindannyian megtapasztaltuk, hogy mit jelent az elnyomás Kelet felől, és mit jelent az, hogy elfelejtett minket a Nyugat

- fogalmazott. 

szijjártó v4
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszédet mond a Visegrad 4 Business Conference rendezvényen a budapesti Marriott Hotelben 2024. november 14-én. 
Fotó: MTI/Mónus Márton

Aláhúzta, hogy a négy ország az átmenet éveiben is támogatta egymást, s idén együtt ünnepelhetik az európai uniós csatlakozás huszadik évfordulóját. 

Igazából visszatértünk oda, ahova mindig tartoztunk. Büszkék vagyunk arra, hogy a visegrádi államok ilyen gyorsan és látványosan fejlődtek. Lényegében a közép-európai térség az európai gazdaság motorjává vált

- mondta. 

Illetve leszögezte, hogy sokkal jobb olyan világban élni, amelynek a szabad együttműködés és a szabad kereskedelem az alapja, mint a korábbiban, amelyet mesterséges tömbökre osztottak fel. 

Szijjártó Péter ezért sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy az EU-ban egyre gyakoribbak a keleti és a nyugati gazdaság szétválasztását célzó hangok és kezdeményezések. Úgy vélekedett, hogy 

elhibázott politikáról van szó, ugyanis az elszigetelődés súlyos károkat okozhatna a kontinens gazdaságának, márpedig az amúgy sincs jó állapotban.

Sérelmezte, hogy mára felszámolták a gazdasági növekedés korábbi modelljét, amelyik a fejlett nyugati technológiák és a keleti energiahordozók kombinációjára épült, és annak helyét nem is vette át semmi. 

Problémásnak nevezte, hogy ennek nyomán Európában ma a cégek kétszer-háromszor többet fizetnek az elektromos áramért

és háromszor-négyszer többet a földgázért, mint amerikai versenytársaik. 

Hangsúlyozta, hogy Magyarország a blokkosodás helyett a konnektivitás pártján áll, ezért meghirdette a kormány a gazdasági semlegesség stratégiáját, amelynek az ideologikus megközelítés helyett a fizikai valóság az alapja. 

Rámutatott, hogy hazánk a keleti és a nyugati beruházók fontos találkozási pontjává vált, ekként a világ azon három országa között van, ahol mára mindhárom német prémium autómárka gyárral rendelkezik, és eközben a tíz legnagyobb keleti elektromosakkumulátor-gyártó közül öt is a letelepedésről döntött. 

Magyarországon ragaszkodunk ahhoz, hogy a fizikai valóságot nem szabad ideologizálni. Éppen ezért fontos, hogy a jól működő energetikai együttműködést fenntartsuk a Kelettel is, hiszen ez biztosíthatja a gazdaságunk jövőbeni versenyképességét. Csak akkor kell és lehet változtatni az energiaforrásokon, ha egy jobb ajánlatot kapunk. Egyelőre jobb ajánlatot nem kaptunk. A politikai nyilatkozatokkal nagyon nehéz fűteni a télen, ehhez földgáz és kőolaj kell

- fűzte hozzá. 

A miniszter végül ismét a visegrádi együttműködés jelentőségét hangsúlyozta, és megjegyezte, hogy a pragmatikus kérdésekre kell összpontosítani. 

Juraj Blanár szlovák külügyminiszter beszédet mond a Visegrad 4 Business Conference rendezvényen a budapesti Marriott Hotelben 2024. november 14-én. 
Fotó: MTI/Mónus Márton

Kiemelte, hogy Szlovákia immár Magyarország második legfontosabb kereskedelmi partnere, ami hűen tükrözi "a két kormány pragmatikus nézőpontját és gyakorlatias megközelítését". 

Új rekordot döntött a kétoldalú kereskedelmi forgalom, amelynek értéke tavaly meghaladta a 15 milliárd eurót.

Lengyelország hazánk harmadik legfőbb kereskedelmi partnere, Csehország pedig a hatodik helyen áll. Jelenleg 180 lengyel, 476 cseh és 975 szlovák vállalat működik Magyarországon, összesen nagyjából 30 ezer embernek adva munkát - folytatta. 

Épp ezért a gazdasági együttműködés javítása mellett teszem le a voksomat (...) A Szlovák Exportőrök Tanácsával együttműködve újabb csúcsok megdöntését célozzuk meg, ami a két ország közötti, illetve a többi V4-országgal folytatott kereskedelmet illeti

- összegzett.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!