Az anyák alanyi jogon és biztosítás alapján kaphatnak támogatásokat

Vágólapra másolva!
Az idei év legfontosabb támogatási formái közül biztosítási jogviszony alapján jár a terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj (gyed), alanyi jogon jár a gyermekgondozási segély (gyes), a családi pótlék, a gyermeknevelési támogatás (gyet), és az egyszeri anyasági támogatás.
Vágólapra másolva!

A terhességi-gyermekágyi segély biztosítási jogviszony keretében igényelhető. A 2010. május elsejét követően született gyermekekre tekintettel igényelt ellátás vonatkozásában a terhességi-gyermekágyi segély annak jár, aki a szülést megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt, és a biztosítás fennállása alatt, vagy a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül szül.

Annak jár továbbá, aki a biztosítás megszűnését követően 42 napon túl baleseti táppénz folyósításának ideje alatt (vagy a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül) szül, vagy a biztosítás megszűnését követően táppénz folyósításának ideje alatt (vagy a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül) szül.

A terhességi-gyermekágyi segély a szülési szabadságnak megfelelő időtartamra jár. A szülési szabadság időtartamát klasszikusan a Munka Törvénykönyve szabályozza, de más biztosítási jogviszonyban állókra, így például, egyéni és társas vállalkozókra, megbízási szerződéssel dolgozókra, álláskeresési támogatásban részesülőkre is ugyanúgy kell alkalmazni.

A szülési szabadság 24 hét, vagy másképpen 168 nap, a kismama választásától függően legkorábban a szülés várható idejét megelőző 28. naptól, legkésőbb a szülés napjától lehet igénybe venni. Amikortól indul, onnantól kezdve 168 napig jár, nincs jelentősége, hogy a kiírt időpontban születik-e a baba.

A gyermekgondozási díj (gyed)

Szintén biztosítási jogviszony alapján jár. A gyed legkorábban a terhességi-gyermekágyi segély, illetve ha azt nem vették igénybe, akkor az annak megfelelő időtartam (szüléstől 168 nap) lejártát követő naptól a gyermeket szülő anya esetében a szülést, egyéb esetben a jogosultságot megelőző két éven belül megszerzett biztosításban töltött napoknak megfelelő időtartamra, de legfeljebb a gyermek második életévének betöltéséig jár.

A gyed igényléséhez 365 napos munkaviszonnyal kell a szülés előtti időben rendelkezni. A gyed összege egyébként a naptári napi átlagkereset hetven százaléka, amit a szülés idejét megelőző, biztosított viszony idejéig, vagy maximum két évig kapható.

A gyermekgondozási segély (gyes)

A gyermekgondozási segély (gyes) alanyi jogon jár. Összege azonos az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegével. Töredékhónap esetén egy naptári napra a havi összeg harmincad része jár. Jogosult rá a szülő, nevelőszülő, gyám a saját háztartásában nevelt gyermek harmadik életévének betöltéséig, ikergyermekek után a gyermekek tankötelessé válása évének végéig, tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek tízedik életévének végéig.

A gyes melletti munkavégzés lehetőségét heti harminc órára korlátozták úgy, hogy a gyes-t igénylő a gyermek egyéves koráig egyáltalán nem vállalhat munkát, a gyermek egyéves kora után heti harminc órát meg nem haladó időtartamban folytathat munkavégzést, vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés az otthonában történik.

Egy gyermek esetén a gyes összege azonos az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegével, amely idén 28.500 forint. A gyermekgondozási segély havi összege ikergyermekek esetén azonos az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének két gyermek esetén kétszáz százalékával, három gyermek esetén háromszáz százalékával, és így tovább.

Családi pótlék

A családi pótlék alanyi jogon jár a saját háztartásában tizennyolc év alatti gyermeket nevelőknek - szülő, örökbefogadó szülő, nevelőszülő, gyám - a gyermek tizennyolc éves koráig. Ha esetleg a gyermek tovább is tanulmányokat folytat, akkor a huszadik születésnapjáig jár. Az igénylést a magyar államkincstárhoz kell benyújtani a szülést követő hatvan napon belül. A családi pótlék 2012 összege havonta, egy gyermekes család esetén 12.200., egy gyermeket nevelő egyedülálló esetén 13.700., két gyermekes család esetén (gyermekenként) 13.300., két gyermeket nevelő egyedülálló esetén (gyermekenként) 14.800 forint.

Ez az összeg három, vagy többgyermekes család esetén (gyermekenként) 16.000., három vagy több gyermeket nevelő egyedülálló esetén (gyermekenként) 17.000., tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek esetén 23.300 forint, míg tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermeket egyedül nevelő esetén 25.900 forint.

Gyermeknevelési támogatás (gyet)

Alanyi jogon jár. Gyermeknevelési támogatásra jogosult a szülő, a nevelőszülő, a gyám, aki saját háztartásában három vagy több kiskorút nevel. A támogatás a legfiatalabb gyermek 3. életévének betöltésétől 8. életévének betöltéséig jár. A gyet összege megegyezik a mindenkori öregségi nyugdíjminimummal, a jogosultság független az előzetes biztosítási időtől, illetve a család jövedelmi, vagyoni helyzetétől. (Vagyis, 28.500 forintról beszélünk.)

A gyet-ben részesülő személy heti 30 órát meg nem haladó időtartamban folytathat keresőtevékenységet, illetve, ha a saját otthonában történik, akkor időkorlátozás nélkül. Amennyiben a szülők egyidejűleg több gyermek után lennének jogosultak a gyermekgondozási támogatás egyik vagy mindkét formájára, úgy a támogatást csak egy jogcímen és csak egy szülő részére lehet megállapítani (tehát nem lehet egyszerre gyes-en lenni a második gyerekkel és gyet-en lenni a harmadik gyerekkel, választani kell az ellátások között).

Egyszeri anyasági támogatás

Az egyszeri anyasági támogatást egyszeri alkalommal lehet igénybe venni, melyre közvetlen a szülés után van lehetőség. Egyetlen feltételnek kell csupán teljesülnie a folyósításhoz, mégpedig annak, hogy a helyi védőnők által tartott terhes-gondozáson legalább négy alkalommal részt vegyen a várandós kismama, illetve, ha koraszülés lépne fel, akkor a négy alkalom helyett elég egy visszaigazolt részvétel is.

Az igénybejelentéshez a megfelelő formanyomtatvány szükséges, ezen kívül a személyi igazolvány, a lakcímkártya, az igénylésre jogosult és a gyermek adókártyája, valamint azok fénymásolatai. Ezen kívül szükséges még egy eredeti születési anyakönyvi kivonat is (a gyermeké), valamint a terhes-gondozást végző orvos, vagy védőnő által kiállított igazolás is, illetve ha számlaszámra kérik az összeget, akkor egy bankszámlaszerződés is. Az anyasági támogatásra vonatkozó igényt a szülést követő 180 napon belül lehet benyújtani, az igénylő lakóhelye szerint illetékes Magyar Államkincstár családtámogatási irodájánál.

Az egyszeri anyasági támogatás 2012-ben megegyezik a gyermek születésének időpontjában aktuális öregségi nyugdíj legkisebb összegének 225 százalékával, ikergyerekeknél pedig annak 300 százalékával. Ez az összeg 64.125 forint egy gyereknél, ikreknél pedig 85.500 forint.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!