Előfordulhat az is, hogy az ingó vagyontárgyak értékesítése gazdasági tevékenység útján történik, amely esetben további speciális jogszabályi előírásoknak is eleget kell tenni – fejtette ki elöljáróban dr. Csapó Szandra.
A használt cikkek gazdasági tevékenység keretében történő értékesítése során a magánszemély áfa-alanynak minősül, tehát bejelentkezési kötelezettség terheli az adóhatóság irányában.
Ha nem haladja meg a hatmillió forintot
Amennyiben a további jogszabályi feltételek megvalósulása mellett - a használt cikkek értékesítéséből származó ellenérték teljes összege a tárgyi évet megelőző naptári évben, vagy a tárgyi naptári évben nem haladja meg a hatmillió forintot, abban az esetben jogosultak lehetünk az alanyi adómentesség választására, ezáltal elkerülve a tényleges áfa-fizetési kötelezettséget.
Természetesen, a gazdasági tevékenység keretében történő ingó vagyontárgy értékesítésének fenti szabályai mellett jelen esetben is eleget kell tennünk a személyi jövedelemadó megfizetésére vonatkozó előírásoknak – hangsúlyozta a D.A.S. JogSzerviz szakértője.
Ilyen szituációkban is alkalmazható az a korábban részletezett szabály, amely szerint nem szükséges jövedelem megállapítása abban az esetben, ha az ingó vagyontárgy értékesítéséből származó éves bevétel nem éri el a hatmillió forintot.
Adóalap és más kérdések
Az adóalapként szolgáló jövedelem megállapításánál a nem gazdasági tevékenység keretében folytatott használtcikk-értékesítéséből származó jövedelemre vonatkozó szabályokat kell figyelembe venni.
Dr. Csapó Szandra kiemelte: a használtcikkek gazdasági tevékenység keretében történő értékesítése során, a fentieken túlmenően egészségügyi hozzájárulás fizetési kötelezettségünk is keletkezik, amely azonban költségként nem számolható el.
A fentiek következtében a jogalkotó a személyi jövedelemadó alapjaként csak a korábbiak szerint megállapított jövedelem 78 százalékát rendeli alkalmazni.
Az adófizetési kötelezettség, illetve a fizetendő adó mértékének megállapítása valamennyi esetben összetett, megfelelő szaktudást igénylő tevékenység, így amennyiben nem csak egy-két ingó vagyontárgy értékesítésére kerül sor, minden esetben célszerű egy, a hasonló kérdéskörökben jártas szakértőt felkeresni – tanácsolta végezetül a D.A.S. JogSzerviz szakértője.