Hogyan járhatunk el helyesen, ha épp mi találjuk meg azt, ami másnak akár anyagi, akár érzelmi értékkel bír? Mikor kell visszaadnunk, és mikor tarthatjuk meg ezeket a „kincseket”?
Dr. Bekk Judit elmondta: első gondolatunk talán ilyen helyzetben a közösségi oldalak igénybevétele, de tudnunk kell, ez nem elég. Akkor járunk el jogszerűen, ha a Polgári Törvénykönyvben meghatározott lépéseket követjük.
Egy éven belül nem jelentkezik
A törvény értelmében pedig, ha valami feltehetően más tulajdonában álló, elveszett dolgot találunk és azt birtokunkba – magunkhoz - vesszük, megszerezzük annak tulajdonjogát, ha arra igényt tartunk.
Ennek feltétele azonban, hogy mindent megtettünk annak érdekében, hogy a dolgot a tulajdonosa visszakaphassa, ám a dolog tulajdonosa vagy az átvételre jogosult más személy a találástól számított egy éven (élő állat esetében három hónapon) belül a dologért nem jelentkezik.
A találás helye szerinti illetékes jegyzőnek
Abban az esetben, ha találunk valamit, kötelesek vagyunk azt a találástól számított nyolc napon belül a dolog elvesztőjének, tulajdonosának vagy az átvételre jogosult más személynek vissza-, illetve átadni.
Ha nem tudjuk, kinek adhatnánk át a dolgot, akkor azt a találás helye szerint illetékes jegyzőnek kell átadnunk és egyúttal nyilatkoznunk kell arról, hogy igényt tartunk-e a dolog tulajdonjogára vagy sem – ismertette a D.A.S. JogSzerviz szakértője.
Ha jegyző meg tudja állapítani – például azért, mert már korábban jelentkeztek érte – hogy ki a dolog átvételére jogosult, késedelem nélkül átadja számára a talált tárgyat. Ha ezt nem tudja megállapítani, a dolgot az átadástól számított három hónapon át saját maga őrzi meg.
Ha ez idő alatt nem jelentkezik az átvételre jogosult, a dolgot – ha ennek tulajdonjogára az átadáskor igényt tartottunk – nekünk, vagyis becsületes megtalálónak kell kiadni. Ilyen esetben jogosultak vagyunk a dolgot annak sérelme nélkül használni, azonban azt nem adhatjuk el, nem terhelhetjük meg és használatát másnak nem engedhetjük át.
Az értékesítés kérdései
Abban az esetben, ha a jogosult a dologért az alatt az idő alatt, ameddig azt a jegyző őrizte nem jelentkezett és a tulajdonjogra mi, a találók sem tartottunk igényt, a jegyző a talált dolgot értékesíti.
Ha a jogosult még az értékesítés előtt jelentkezik, a dolgot természetesen részére ki kell adni. Az értékesítés után történő jelentkezés esetén pedig a befolyt összeget kell a tulajdonosnak kifizetni – mutatott rá dr. Bekk Judit.
Elveszti azonban a jogosult dolog tulajdonjogára vagy az értékesítés során befolyt összegre vonatkozó jogát, ha a találástól számított egy éven (élő állat esetében három hónapon) belül nem jelentkezik.
Mind találás mind elvesztés esetén tanácsos ezért a jegyzőhöz fordulnunk, aki segítségünkre lesz a további teendőket illetően és tartsuk szem előtt, hogy épp akkora örömöt jelenthet az elveszettnek hitt dolgot visszakapni, mint visszajuttatni azt a jogos tulajdonosához.
(A D.A.S. JogSzerviz szakértőjével készült írás második részét hamarosan közöljük – a szerk.)