A tapasztalatok alapján sokan újra- és újra elkövetik azokat a hibákat, amelyekért később keményen meg kell sajnos fizetni, a szó szoros értelmében. Dr. Vágány Tamás kiemelte: a gyakoribb hibák megelőzéséhez érdemes összefoglalni a tudnivalókat.
Számtalan vita adódik évről-évre annak a szabálynak a nem ismeretéből, mely szerint a váltani kívánó ügyfélnek először is fel kell mondania a meglévő szerződését, méghozzá határidőben. A felmondásra természetesen csakis írásos formában kerülhet sor, és annak be is kell érkezni e az évforduló előtti legkésőbb 30. napon.
Sokan lekésik a határidőt
Sokan már itt hibát követnek el, mivel lekésik a határidőt. Aki határidőt téveszt, sajnos nem élhet a váltás jogával – emelte ki a D.A.S. JogSzerviz szakértője.
Ehhez kapcsolódik az a másik gyakori probléma, mely szerint a szerződést váltók nem győződnek meg arról, hogy a korábbi szerződés valóban megszűnt-e, továbbá az új valóban létrejött, tehát az ajánlat megérkezett-e egyáltalán a biztosítóhoz, és az ezt megerősítette-e, netán eltért az ajánlattól.
Nagyon sokan intézik alkuszon keresztül biztosításaik adminisztratív ügyeit. E körben nem lehet kellően hangsúlyosan felhívni a figyelmet arra, hogy mindenki alaposan tájékozódjon arról, hogy a biztosításközvetítője milyen teendőket vállalt magára.
Az alkusz nem vállalta a meglévő szerződés felmondását
A D.A.S. JogSzerviz szakértői az egyik nagy hazai internetes alkusznál több olyan panaszos ügyről is tudomást szereztek, ami abból eredt, hogy az alkusz nem vállalta a meglévő szerződés felmondását.
Ezt azonban az ügyfelek többnyire nem vették észre, mivel az internetes felületen már nem volt alapbeállítás az előzményi szerződés alkusz általi felmondása, azt külön kellett kérni.
Ebből az a tanulság vonható le, hogy aki alkuszon keresztül intézi biztosítóváltását, nagyon figyeljen oda az alkusznak adott megbízás tartalmára. Amire ugyanis nem kapott megbízást, azt nem is fogja elvégezni helyettünk – figyelmeztetett dr. Vágány Tamás.
A feledékenység következményei
Végül, de nem utolsósorban a díjfizetési határidő elmulasztása is évről-évre sokak zsebét megterhelő feledékenységnek bizonyul. A díjfizetés elmulasztása nemcsak azzal a következménnyel jár, hogy fedezetlenségi díjat sóznak a szerződő nyakába, hanem azzal az óriási kockázattal is, hogy kár okozása esetén az üzembentartónak kell helytállnia a károkért.
A díjfizetés elmulasztásának nemcsak feledékenység lehet az oka, adódhatnak banki felhatalmazási problémák (csoportos beszedés), a megadott számla fedezetlensége is ide vezethet. Éppen ezért ajánlatos a díj megfizetéséről személyesen is meggyőződni.
Teljesen mindegy ugyanis, hogy a díj megfizetésére miért nem került sor, a díjjal nem rendezett szerződés törvény erejénél fogva megszűnik – mutatott rá a D.A.S. JogSzerv szakértője.