Növekvő tendenciát mutatott a lakástüzek száma az elmúlt tizenöt évben: 2002-ben 6462 lakástűz volt Magyarországon, míg 2012-ben 9029. A tűzesetek több mint felét az elavult és tűzveszélyes elektromos hálózatok és a fűtőberendezések okozták.
A belügyminiszter decemberben módosította a tűzvédelmi szabályzat készítéséről szóló rendeletet. Rövid, de tartható határidőt szabtak meg, hiszen az új szabályokat legkésőbb 2016. március 31-ig kell teljesíteni.
A Magyar Közös Képviselők Egyesülete (MaKKE) szerint a tűzvédelmi szabályzatoknak a jövőben tartalmazniuk kell azok készítőjének nevét, elérhetőségét és aláírását. Az intézkedés valószínűleg javít a korábban készült vagy a lépcsőházakban eddig kifüggesztett szabályzatok minőségén, és nagyobb felelősséget is jelent majd.
A jogszabály első lépésként a háromszintesnél magasabb, tíznél több lakó- és üdülőegységet magukban foglaló épületek, épületrészek tulajdonosait kötelezi a szabályzatok elkészítésére. A rendeletben megjelölt felelős a közös képviselő és az intézőbizottság elnöke.
Ezek hiányában maguknak a tulajdonosoknak kell írásban kidolgoztatniuk a tűzjelzés tartalmi követelményeit, az alkalomszerű tűzveszélyes tevékenység szabályait, a lakók, illetve az ott tartózkodók riasztásának és menekülésének lehetséges módozatait, a tárolásra, a nyílt láng használatára és a dohányzásra, valamint a tüzelő- és fűtőberendezések, az elektromos berendezések, a tűzvédelmet biztosító eszközök, berendezések használatára, továbbá a tűzoltási felvonulási területre vonatkozó előírásokat.
A kidolgozott szabályzatok és mellékleteik megismertetéséről és megtartatásáról is gondoskodni kell. Új rendelkezés, hogy jövőre már részletesebb dokumentációt igényel a beépített tűzjelző, illetve a beépített tűzoltó-berendezés – hívja fel a figyelmet a MaKKE.
A Magyar Társasházkezelők Országos Szövetségének szerint a szabályzat alapján 1 méter 10 centimétert kell mindenképpen szabadon hagyni, így például egy-egy virág a megszabott határértéken túl egyáltalán nem probléma. A bicikliket szintén úgy lehet elhelyezni, hogy az ne a menekülő útvonal területén belül legyen.
Ha azonban olyan lakóépületről van szó, ahol a folyosó szélessége nem éri el a 110 centimétert, ilyen esetben nem szabad tárgyakat, virágokat elhelyezni.
Az Országos Tűzvédelmi Szabályzat változásával újabb feladat hárul a közös képviselőkre, amit szinte lehetetlen megtartani. Az új OTSZ ugyanis előírja, hogy a közös képviselő köteles gondoskodni a tűzvédelmi szabályok megismertetéséről, megtartásáról és megtartatásáról is.
Az új szabályokat legkésőbb március 31-ig kell teljesíteni.