Dr. Vágány Tamás kifejtette: hazánkban talán a legelterjedtebb atipikus munkaviszony a határozott időre kötött munkaszerződésre létrejövő munkaviszonyok. Az esetek többségében ezen munkaszerződésekben a felek egy konkrét határidőre kötnek egymással munkavégzésre és bérfizetésre irányuló szerződést, például két évre.
Egyre gyakoribb ugyanakkor, hogy a munkáltatók a kiesett munkaerőt igyekeznek pótolni ilyen, határozott időtartamra megkötött munkaszerződésekkel.
A kisgyermekes szülő pótlása
Tényként kell megállapítanunk, hogy hazánkban kiemelkedően hosszú az az időtartam, amennyit egy kisgyermekes szülő szülési szabadságként (24 hét), majd pedig a megszületett gyermek gondozása céljából fizetés nélküli szabadságként (a gyermek három éves koráig) igénybe vehet.
Igen gyakran előfordul, hogy e meglehetősen hosszú időtartam letelte előtt a kisgyermekes szülő úgy dönt, visszatér a munka világába, gyakran nem kis fejtörést okozva ezzel a munkáltatóknak – mutatott rá a D.A.S. JogSzerviz szakértője.
A munkáltató ugyanis a kiesett munkavállaló tartós távollétére tekintettel a munkavállaló pozícióját valószínűleg tartósan, akár határozatlan idejű munkaszerződéssel foglalkoztatott más munkavállalóval tölti be, így hirtelen egy munkakörben két munkavállalót kellene foglalkoztatnia.
A kolléga visszatérte
A fenti problémás helyzet elkerülése érdekében a munkáltatók gyakran választják azt a megoldást, hogy a tartósan helyettesítő kollégát határozott idejű munkaszerződéssel alkalmazzák, melyben a munkaviszony végét nem konkrét határidőhöz vagy határnaphoz igazítják, hanem a helyettesített kolléga visszatértéséhez.
A hatályos jogszabályaink értelmében a határozott idejű munkaviszonyok esetében a feleknek a határozott idő lejártát vagy naptári napként vagy más alkalmas módként kell meghatározniuk, így az ilyen tartalommal létrejövő munkaszerződés teljes mértékig jogszerűnek tekinthető.
Figyelnünk kell ugyanakkor arra is, hogy a munkáltatónak tájékoztatnia szükséges a munkavállalókat a munkaviszony várható tartamáról is.
Dr. Vágány Tamás kiemelte: a határozott időtartamú munkaviszony semmiképpen nem haladhatja meg az öt évet. Ez azt jelenti, hogyha a helyettesített munkavállaló több gyermeket vállal, úgy öt év elteltével munkaviszonyunk akkor is megszűnik, hogyha a helyettesített munkavállaló még nem tért vissza fizetés nélküli szabadságáról.
Fontos azonban, hogy minden munkavállaló, aki valamely más személy helyettesítésére vesznek fel, tisztában legyen annak kockázatával is, hogy előfordulhat, hogy a helyettesített személy esetleg hamarabb kíván visszatérni munkahelyére, mint ahogyan az a munkáltatói tájékoztatásban szerepelt.
Ekkor, mivel a munkaszerződés főszabály szerint a másik munkavállaló visszatéréséig szólt, sajnos az ő munkába állásával a helyettesítő munkavállaló munkaviszonya megszűnik.
Meglepetések és kockázatok
Összefoglalva: a munkáltatóknak meglehetősen kényelmes helyzetet teremt, hogyha a foglalkoztatás időtartamát a fizetés nélküli szabadságon lévő szülő munkába állásától teszik függővé, míg a munkavállaló számára egy ilyen tartalmú munkaszerződés akár kellemetlen meglepetéseket is okozhat.
Éppen ezért javasolt, hogy amennyiben leendő munkáltató más munkavállaló helyettesítésére kíván határozott időtartamú munkaszerződést kötni, a leendő munkavállaló mindenképpen mérlegelje annak kockázatát is, hogy a helyettesített kolléga hamarabb jelenik meg munkahelyén, mint várná – mondta végezetül a D.A.S. JogSzerviz szakértője.