Az igazságügyi miniszter 2019. június 7. napján, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar hivatali szerve által kiírt önálló bírósági végrehajtói álláshelyekre 14 új önálló bírósági végrehajtót nevezett ki, 2019. augusztus elsejei hivatalba lépés napjával.
A végrehajtói álláshelyekre történő pályázati feltételek szigorodása miatt jogi diplomával és több éves szakmai tapasztalattal rendelkező, többe esetben tudományos munkával, nyelvtudással illetőleg további felsőfokú végzettséggel bíró szakemberek közül kerültek ki a pályázat nyertesei.
A végrehajtási területet és általánosságban jogi ismereteiket érintő tudásukat személyes meghallgatás keretében kellett bizonyítaniuk a pályázóknak. A pályázat nyertesei számos jelentkező közül nyerték el kinevezésüket, a meghirdetett 14 szolgálati helyre 71 pályázótól 276 pályázat érkezett a Magyar Bírósági Végrehajtói Karhoz.
A Magyar Bírósági Végrehajtói Kar szándéka továbbra is az, hogy a végrehajtási eljárások hatékonyságát kiemelkedő szakmai tudással, a végrehajtói szakmában szükséges szerteágazó jogi ismeretekkel rendelkező, végrehajtói szakvizsgát teljesített önálló bírósági végrehajtókon keresztül garantálja, akik adott esetben jogi szakvizsgával és/vagy további szakjogászi vagy más felsőfokú végzettséggel is bírnak.
A fenti cél jegyében a 2017-2019-es évek során összesen 91 új önálló bírósági végrehajtó kinevezésére került sor a végrehajtói karban, amely jelenleg összesen 227 szolgálati hellyel rendelkezik.
A szervezeti reform egyik legfontosabb célkitűzése
A 2015-ös végrehajtói szervezeti reform egyik legfontosabb célkitűzése a végrehajtói tevékenységben a jogászi hivatásrend feltételeinek a megteremtése volt. Az akkori tagság számára a legnagyobb kihívást az ehhez szükséges iskolai végzettség hiánya jelentette.
Ez azonban nem érhette váratlanul a tagságot, hiszen 2009 óta lehetett biztosan tudni, hogy a végrehajtói tevékenységet csak jogi végzettséggel lehet folytatni, hiszen akkor már európai uniós irányelv rögzítette e követelményt – mutatott rá dr. Petrik Béla, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar hivatalvezetője.
E szabálynak a magyar jogrendszerbe való átültetése és így a kinevezett végrehajtókkal szembeni, a jogász végzettség megszerzésére vonatkozó kötelezettség előírása csak idő kérdése volt. A tagság összetételét tekintve ez az egyik legnagyobb kihívást jelentette, hiszen 2015-ben az összes végrehajtó alig egynegyede rendelkezett csak jogi végzettséggel. A jogelőd kamara a megszüntetését megelőző évtizedben pedig alig több, mint félszáz végrehajtót nevezett ki.
A Magyar Bírósági Végrehajtói Kar már az első pályázati kiírások során – mindössze háromnegyed év alatt - közel félszáz új végrehajtót állított szolgálatba, s már akkor remény volt arra, hogy a kar tagságának létszáma a következő év, azaz 2018 első félévében már elérje a 2007. évi tagsági létszámot. Ennek hiányában a végrehajtói rendszer működőképessége nem lett volna fenntartható. Az új kinevezéseknek köszönhetően alig több mint három év alatt a kar tagságának végzettségére vonatkozó arány gyökeresen megváltozott, s 2019-re már a tagság közel kétharmada rendelkezik jogi végzettséggel, végrehajtói és esetenként jogi szakvizsgával.
Nemcsak a végzettség, hanem egyéb szempontok tekintetében is megváltozott a kar összetétele az új kinevezéseknek köszönhetően. A 45 év alattiak aránya ugrásszerűen megnőtt, míg az 55 és 60 év felettiek aránya jelentősen csökkent. E folyamat az idő múlásával természetszerű, ám ezt a kinevezések jelentősen erősítették, amelynek köszönhetően a végrehajtói állomány látványos „megfiatalodásának" lehettünk tanúi.
A nők egyre nagyobb számban képviseltetik magukat
Az életkori adottságok mellett a nemek szerinti megoszlás is alapvető változáson esett át. A korábbi „férfias" szakmából sikerült egy olyan hivatásrendet kialakítani, ahol a hölgyek is egyre nagyobb számban, közel kétszer annyian képviseltetik magukat ma, mint 2015 előtt. A végrehajtó hölgyek létszáma az elmúlt években különösen a 35-50 év közötti korsávban emelkedett.
Az új kinevezések következtében sikerült megfordítani azt a 2010-es évek eleje óta tartó tendenciát, amely a végrehajtói állomány létszámának folyamatos csökkenését és „elöregedését" indította el, s amely bizonyos régiókban már a végrehajtói szolgálat hosszútávú zavartalan ellátásának hiányával fenyegetett.
A 2015-ös szervezeti reform keretében módosult a bírósági végrehajtás szervezetéről szóló 16/2001. (X. 26.) IM rendelet is. A módosítás az önálló bírósági végrehajtói álláshelyekre vonatkozó pályázatok értékelésének és elbírálásának új rendjét teremtette meg, ezzel pedig új pályázati feltételrendszert állított fel.
Ez tette lehetővé egyrészt azt, hogy a már végrehajtó-helyettesként működő, kiemelkedően teljesítő és a pályázati feltételeknek megfelelő kollégák is eséllyel pályázhassanak, másrészt pedig azt, hogy a végrehajtói kar más jogászi hivatásrendek magasan képzett képviselőivel, így bírói, ügyészi, közjegyzői, ügyvédi pályáról érkező jogász kollégákkal is gyarapodjon – hangsúlyozta végezetül dr. Petrik Béla.