Dr. Sári Judit leszögezte: a Munka törvénykönyve szerint a munkavégzési kötelezettség alóli mentesülés nem jelent munkaidő-kedvezményt, sem rendes, sem pedig rendkívüli szabadságot. Bármelyik esete is áll fenn, a távollét igazoltnak tekintendő.
A munkavállaló mentesül tehát a munkavégzési kötelezettség alól, ha keresőképtelen.
Betegség és reprodukciós eljárás
Így természetesen betegség esetén nem várható el a beosztottól, hogy munkáját végezze vagy akár csak rendelkezésre álljon. A betegséget orvosi igazolással szükséges alátámasztani, s az első adandó alkalommal munkáltatónak átadni.
Következő kategória a jogszabály szerinti, emberi reprodukciós eljárással összefüggő, egészségügyi intézményben történő kezelés időtartama alatti idő. Azaz nem a teljes eljárás tartozik e körbe, kizárólag az egészségügyi intézményben töltött idő.
A téma szenzitív volta miatt kizárólag akkor hivatkozhat erre a munkavállaló, ha főnökét beavatta az eljárásban való részvételbe.
Várandóság, szoptatás
Szintén nem kell munkát végeznie a munkavállalónak a kötelező orvosi vizsgálat időtartama alatt, ideértve a várandósság alatt előírt orvosi vizsgálatot. Ahogyan a véradáshoz szükséges, legalább négy órás időtartam alatt sem.
Abban az esetben, ha a dolgozó édesanya nem, vagy nem teljes egészében tölti ki a szülési szabadságát, lehetővé kell tenni a számára gyermekének szoptatását, a baba korához mért időtartamban.
Haláleset, baleset
A munkavállaló hozzátartozójának halálakor két munkanap mentesülést tesz lehetővő a jogszabály, s különös méltánylást érdemlő személyi, családi, elháríthatatlan ok miatt is indokolt lehet a távollét. Ez utóbbira példa a munkavállaló balesete.
A következő pont az általános iskolai tanulmányok folytatása, egyéb megállapodás szerinti képzésen való részvétel időtartama.
Úgyszintén ide sorolandó a bíróság vagy hatóság felhívására történő személyes részvétel ideje és az önkéntes vagy létesítményi tűzoltói szolgálat ellátásának ideje.
A felsoroltak bármelyikének fennállása esetén a munkavállaló lehetőség szerint köteles haladéktalanul tájékoztatni főnökét a távolmaradás várható időpontjáról, a munkáltató pedig természetesen jogosult igazolást kérni a távolmaradás indokáról – mondta végezetül a D.A.S. JogSzerviz szakértője.