Az ügyben egy magyar vállalkozás szlovák cégtől vásárolt nagyobb mennyiségű terményt úgy, hogy a felek az adásvételi szerződést szóban kötötték meg. A magyar vevő az adásvételi szerződés megkötésekor kifizette a vételárat.
A szlovák partner által szállítani vállalt áruval szemben a magyar cég utóbb minőségi kifogással élt és visszaküldte azt. Ezt követően kérte az általa megfizetett vételár és a felmerült költségeinek megfizetését. Mivel a szlovák cég nem fizette ki a követelt összeget, európai fizetési meghagyás kibocsátására került sor, mellyel szemben a szlovák cég ellentmondással élt.
A perré alakult ügyben a felperes magyar cég a magyar bíróság előtt arra hivatkozott, hogy a felek között létrejött adásvételi szerződéstől az alperes hibás teljesítése miatt elállt, ezért a Ptk. alapján kérte kötelezni az alperest a vételár, a fuvardíjak és a tolmácsolási munkadíj megfizetésére.
A szlovák cég azonban joghatósági kifogást terjesztett elő, azaz nem fogadta el, hogy az eljárás a magyar bíróság eljött folyjék. Álláspontja szerint a hatályos jogszabályok alapján a magyar társaság követelésére a polgári és kereskedelmi ügyekben a szlovák bíróságok rendelkeznek joghatósággal.
Az elsőfokú magyar bíróság végzésével előbb megállapította joghatóságát, majd utóbb az alperes kifogására hivatkozással a pert mégis megszüntette.
A magyar cég felperesként a másodfokú eljárásban arra hivatkozott, hogy a magyar bíróság már egyszer megállapította a joghatóságát, ezért eljárni köteles. A másodfokú fórum azonban kiemelte, hogy a magyar bíróság joghatóságát az a körülmény nem alapozhatja meg, hogy a bíróság pervezető végzéssel a joghatóság kérdésében már állást foglalt.
A bíróság a joghatóságát minden szakaszban hivatalból vizsgálni köteles, ezért nem sértett jogszabályt az elsőfokú bíróság, amikor a joghatóság hiánya miatt az eljárás adott szakaszában a per megszüntetéséről határozott.
Az eljárásjogi elemek mellett annak is jelentősége volt, hogy a felperes magyar cég saját maga gondoskodott az áru elszállításáról és nem az alperes szlovák cég intézte a fuvarozást.
A Kúria kiemelte, hogy ha az alperes székhelye külföldön, uniós tagállamban van, a magyar bíróság nem rendelkezik joghatósággal az adásvételi szerződés hibás teljesítéséből eredő jogvitára, amennyiben a teljesítés helye nem Magyarországon van.
A perbeli esetben a magyar vállalkozás gondoskodott az áru elszállításáról, az ezzel kapcsolatos költségeit is megjelölte keresetében. A szlovák cég a saját, szlovákiai telephelyén adta át az árut a felperes megbízottjának, a teljesítés helye tehát Szlovákiában volt.
Mindezek alapján kétséget kizáróan megállapítható, hogy a teljesítés helye a felek megállapodása alapján Szlovákia volt, ezért a Brüsszel Ia rendelet 7. cikke alapján a magyar bíróság joghatósága nem állapítható meg.
Kellő körültekintéssel kell ezért eljárni a szerződés megkötésekor, ha nemzetközi adásvételt bonyolítunk.
Ezért célszerű a megállapodást írásba foglalni, kitérve a fuvarozással kapcsolatos kötelezettségvállalásokra is, annak érdekében, hogy egy esetleges jogvitában ne kényszerüljünk más ország bírósága előtti pereskedésre – tanácsolták végezetül a Kovács Réti Szegheő Ügyvédi Iroda szakértői.