Két részből tevődik össze: nevelési ellátásból és iskoláztatási támogatásból.
A tankötelezettség annak a tanévnek a végéig tart, amelyben a tanuló a tizenhatodik életévét betölti. A sajátos nevelési igényű tanuló tankötelezettsége meghosszabbítható annak a tanítási évnek a végéig, amelyben a huszonharmadik életévét betölti.
A nemzeti köznevelésről szóló törvény rendelkezései szerint a gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a hatodik életévét betölti, legkésőbb az azt követő évben tankötelessé válik. Az a gyermek, akinek esetében azt a szakértői bizottság javasolja, további egy nevelési évig az óvodában részesül ellátásban, és ezt követően válik tankötelessé.
A pótlékot igényelni a vármegyei kormányhivataloknál lehetséges, általános esetben a Kérelem családi pótlék megállapítására nevű nyomtatványon. Amennyiben a kérelmező munkahelyén működik családtámogatási kifizetőhely, úgy neki munkahelye felé szükséges benyújtani a kérelmet. Az ellátás a kérelem benyújtásától jár, feltéve, hogy minden jogosultsági feltételnek megfelelt. Visszamenőleg legfeljebb 2 hónapra lehet megállapítani.
Az ellátás folyósítását szüneteltetni kell:
a) a jogosult távolléte alatt, ha a jogosult 3 hónapot meghaladó időtartamra olyan államba távozik, amely nem az EU tagállama, nem EGT-tagállam, vagy nem olyan állam, amelynek állampolgára azonos jogállást élvez az Európai Közösség és tagállamai vagy az EGT-megállapodásban részes állam állampolgárával.
b) az egyéb ellátás folyósításának időtartama alatt, ha a külszolgálatot vagy külföldi szolgálatot teljesítő személy részére a Cst. alapján ellátásra jogosító gyermekre tekintettel jogszabály alapján egyéb ellátást folyósítanak.
c) ha az óvodai nevelésben való részvételre kötelezett gyermek, az adott nevelési évben 5 napot igazolatlanul mulasztott, a családi pótlékra jogosult személyt, az intézmény vezetője tájékoztatja, hogy az igazolatlanul elmulasztott huszadik óvodai nevelési nap után a családi pótlék szüneteltetésre kerül.
d) ha a tanköteles, vagy a tankötelezettsége megszűnését követően nevelési-oktatási intézményben vagy szakképző intézményben tanulmányokat folytató gyermek, az adott tanítási évben 10 napot igazolatlanul mulasztott, a családi pótlékra jogosult személyt, az intézmény vezetője tájékoztatja, hogy az igazolatlanul elmulasztott ötvenedik kötelező tanórai foglakozás után a családi pótlék szüneteltetésre kerül.
e) szüneteltetni kell a családi pótlék folyósítását, amennyiben a 18. életévet betöltött személynek rendszeres jövedelme van. Rendszeres jövedelemnek kell tekinteni a legalább három egymást követő hónapban keletkezett jövedelmet. A folyósítást a negyedik hónaptól kezdődően kell szüneteltetni.
f) ha a gyermeket a bíróság szándékos bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen bűnösnek mondta ki, de büntetésként rá szabadságvesztést nem szabott ki, a gyermekre tekintettel megállapított iskoláztatási támogatást az ítéletet hozó bíróság tájékoztatása alapján 12 naptári hónapon át - szüneteltetni kell.
Jogosultság feltétele, hogy saját háztartásban nevelt gyermek után lehet igényelni.
A családi pótlékra való jogosultság szempontjából saját háztartásban nevelt, gondozott gyermeknek kell tekinteni azt, aki a szülővel (kérelmezővel) életvitelszerűen él együtt és annak gondozásából rendszeres jelleggel legfeljebb csak nap közben kerül ki.
Ezen túlmenően saját háztartásban nevelt, gondozott gyermeknek kell tekinteni azt a gyermeket is, aki
Összege: a pótlék havi összege 2009. január 1-jétől egy gyermekes család esetén 12.200 Ft.
Tartósan beteg, súlyosan fogyatékos személynek minősül:
Ezen feltételek fennállását a kormányhivatal rehabilitációs szakértői szerve vizsgálja, és igazolja, amelyről szakvéleményt ad ki.
A tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermekre tekintettel vagy személy részére járó magasabb összegű családi pótlék annak a hónapnak a végéig jár, ameddig a betegség, súlyos fogyatékosság fennállását - a külön jogszabályban előírtak szerint – igazolták.
Bővebben a jogosultságról az államkincstár tud tájékoztatást adni.
A családi pótlék összegének megállapításakor lehetőség van azt a gyermeket is figyelembe venni, aki után az igénylő már nem jogosult a családi pótlékra.
Megosztás: Általános szabályként ugyanazon gyermek után csak egy főt illet meg a pótlék. Ez alól jelent kivételt: ha a különélő szülők időszakonként felváltva gondozzák gyermeküket és a szülői felügyeleti jog mindkét szülő esetében fennáll. Ekkor 50-50 %-os arányban mindkét szülő jogosultságot szerezhet az ellátásra. A megosztás iránti közös kérelemhez csatolni kell a szülők arról szóló közös nyilatkozatát, hogy a gyermek gondozásáról, neveléséről saját háztartásaikban felváltva gondoskodnak.
A családi pótlék folyósításának, szüneteltetésének vagy a folyósítás felfüggesztésének időtartama alatt 15 napon belül, írásban be kell jelenteni:
Ha valaki elmulasztja a változások bejelentését, az visszafizetést von maga után.
A családi kedvezmény összege kedvezményezett eltartottanként havonta
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a családi kedvezmény igénybevételével kedvezményezett eltartottanként havonta
magasabb összegű nettó kereset áll a családok rendelkezésére.
A felváltva gondozott gyermek után saját eltartottjaik számától függően 33 335 (a 66 670 fele), 66 665 (a 133 330 fele), vagy 110 000 (a 220 000 fele) forintot érvényesíthetnek.
A családi adókedvezmény egy gyermek után 66.670 Ft, ami számszerűsítve 10.000 Ft / hó
Jogszerviz Kft
2023.08.15-ei állapot szerint
További érdekes cikkeink várnak!
https://jogszervizconsulting.hu/egyeb/szep-kartya-mint-ceges-juttatas/
Ügyfeleink problémáit a sajátunknak érezzük, és a megoldások kidolgozásában együtt gondolkodunk.
Könyvelésre, Bérszámfejtésre, Tanácsadásra van szükséged? Vedd fel velünk a kapcsolatot!
Időpontfoglalás: https://jogszervizconsulting.hu/idopontfoglalas-adotanacsadasra/