Hogyan válasszuk ki az ideális digitális fényképezőgépet? A legfontosabb szempont az, hogy kiderírítsük, mire szeretnénk egyáltalán használni. Ma már egy középkategóriás okostelefonnal is elérhető kompakt fényképezőgépek képminőségét, ráadásul mobilinterneten keresztül a képek azonnal meg is oszthatók az ismerősökkel.
Az okostelefonok elterjedésével az utóbbi években egyre kevesebben vesznek kompakt fényképezőgépet, a gyártók minden lehetséges módszerrel próbálkoznak visszacsábítani a vevőket. Nem véletlen, hogy már 25 ezer forintért is lehet vásárolni wifitámogatással bíró kompakt gépet, de a vezeték nélküli hálózatok támogatása már a drágább, nagyobb tudású modelleknél is megjelenik.
A wifis készülékek nem csak arra alkalmasak, hogy a nyaralás alatt a szálloda hálózatán keresztül feltöltsük fotóinkat egy tárhelyre, akár okostelefonnal is tudnak kommunikálni, ezek segítségével még hazaérkezésünk előtt feltölthetjük a képeket akár a Facebookra is - persze ez inkább csak belföldi utazás alatt praktikus a még mindig magas roamingdíjak miatt.
Ha a családi ünnepekről vagy a nyaralásról jó minőségű fotókat készítenénk, már van értelme egy kompakt digitális fényképezőgép megvásárlásának, hiszen a legdrágább csúcsmobil kamerájának lencséje is gyérebb tudású, vakuja pedig gyengébb egy ilyen készüléknél.
A hatalmas megapixelszámoknak nem szabad bedőlni, önmagában a nagy felbontás még nem eredményez automatikusan jó képminőséget: tehát egy 18 megapixeles gép nem szükségszerűen készít szebb fotókat egy 14 megapixelessel. Igazából már 8-10 megapixeles felbontás is bőségesen elég ahhoz, hogy egy jó képből akár A3-as méretű nagyítást készíttessünk egy fotólaborban vagy fotónyomtatóval. A képminőséget sokkal jobban befolyásolja a gépbe épített képérzékelő mérete, és ez a kompakt gépekben nagyon kicsi. Kis mélységélességgel szépen elmosódott háttereket ezektől a készülékektől ne várjunk, de azért egy mobiltelefonnál - amely méreteiből adódóan még kisebb szenzort használ - még így is jobb lesz a minőség.
A legtöbb árlistán kiemelt helyen szerepel a digitális fényképezőgépek zoomjának mérete: ezt a kompakt gépeknél szorzóval szokták megadni, nem ritkák a tízszeres, tizenkétszeres optikai zoomot használó fényképezők sem. Azonban ha nem madárfotózással akarunk foglalkozni, ezekből sem érdemes a legnagyobb nagyítást kínáló típusokra hajtani.
Egy objektív nagyítását hagyományosan a milliméterben mért fókusztávolságban szokták megadni. Ettől a technikainak tűnő számtól nem kell megijedni: az 50 mm az, ami nagyjából az emberi szem nagyításának felel meg, ami ennél kisebb szám (pl. 28 mm), az a nagy látószöget jelöli (kizoomolás), ami nagyobb (pl. 200 mm), az a teleobjektíveket jelöli (rázoomolás). A zoomátfogás a tele állás (pl. 200 mm) a nagylátószögű állással (pl. 40 mm) elosztva (a példában tehát ötszörös).
A mindennapi használatra olyan kompakt gépet keressünk, ami jó nagylátószöget kínál, ez sokkal praktikusabb, amikor a családot mondjuk a szűk nappaliban akarjuk lefotózni. Ha az objektív nem nagylátószögű, hiába hátrálunk ki a helyiségből, az összes rokon sehogy sem fog ráférni a fotóra Ha egy kompakt gép objektívjének átfogása 28 mm, az már elég jó, de a 24 mm-es érték még jobban használható. Gyakorlatilag már a húszezer forint alatti szegmensben is találni ilyen átfogású gépet, a Nikon Coolpix L27-es átfogása 26 mm-es, a hasonló árú Samsung ES95-é pedig 25 mm-es, az Olympus VR-340-es pedig 24 mm-t kínál huszonháromezer forintért. A legolcsóbb gépek között is alig van olyan, ami nem kínál nagylátószöget, a Fuji Finepix AX600-as objektívjének átfogása 33 mm-nél indul, ami már nem túl jó.
Negyvenötezer forint körüli összegért két olyan gépet is lehet venni, amelyek egyaránt kínálnak nagylátószöget és óriási zoomot. A Fuji Finepix F770EXR hússzoros, a Samsung WB200F tizennyolcszoros javítást tesz lehetővé.
Ezek ugyan valódi, optikai nagyítást kínálnak, ám azt érdemes tudni róluk, hogy a lencserendszer felépítéséből adódóan az ilyen kompakt gépek objektívjei esetében az óriási zoom csak verőfényes napsütésben, jó fényviszonyok között használható. Szürkületkor vagy hajnalban erős nagyítás mellett a képek bemozdulnak vagy sötétek lesznek. Nem véletlenül kerülnek a hasonló nagyításra képes, profi gépekre szánt optikák akár többmillió forintba is.
Az idei karácsonyi felhozatal gépei közül még a húszezer forintnál olcsóbbak közt is találunk HD-felbontású (1280x720 pixeles) videót rögzíteni képes modellt, kicsivel drágábban már full-HD-s (1920x1080 pixel) típusokkal is találkozni. Ezekkel már YouTube-ra bőven jó minőségű videót lehet készíteni, bár érdemes a választás előtt megkérdezni, hogy felvétel közben használható-e a zoom, mert bizonyos modelleknél ez le van tiltva, vagy a lencsét mozgató motor hangja hallatszik bele a felvételbe, tönkretéve azt. Arra azért érdemes számítani, hogy hiába a nagyfelbontás, a kompakt géppel rögzített videó veszteséges tömörítése miatt azért minden apró fűszál nem fog olyan szépen látszódni, mint a Blu-ray filmeken.
Ha a gyerek felcseperedésének minden pillanatát csúcsminőségben szeretnénk megörökíteni, MILC vagy DSLR típusú fényképezőgépre van szükség. Utóbbi a jókora digitális tükörreflexes modellek rövidítése, az előbbi pedig az exponáláskor felugró tükröt nem tartalmazó, kompaktabb kivitelű gépek gyűjtőneve.
A két típus közös ismérve, hogy az objektív nagy, és igény szerint cserélhető: van portréfotózásra ideális, halszemhatású az egyedi közelképekhez, vagy teleobjektív a távoli dolgok közelhozásához. A jobb minőségnek ára van: bár általában szettben is árulják, a cserélhető objektívek képességeiktől függően több tízezer forintba kerülnek. Ezekben a gépekben nem csak a lencserendszer, de a képérzékelő is fejlettebb (és nagyobb) az átlagos kompakt fényképezőgépnél, a végeredmény pedig jobb képminőséget eredményez. Korábban még méregdrága extra volt, manapság azonban a tükörreflexes gépek is alkalmasak az állóképek mellett videofelvételre is.
MILC gépől az egyik legolcsóbb az Olympus E-PL3-as, ami nyolcvanezer forintért vihető el 14-42 mm-es (35mm ekvivalens: 28-84mm) zoomobjektívvel. A tükörreflexes gépek közül a Nikon és a Pentax kínálja a legolcsóbb modelleket: az előbbi cég D3100-as, 14 megapixeles gépe 18-55 mm-es (35mm ekvivalens: 27-82,5mm) objektívvel, full-HD-s videófelvétellel százezer forintba kerül, a Pentax K-500-asa pedig hasonló paraméterekkel 130 ezer forintba, 16 megapixeles felbontással. Minden gyártó egyedi foglalatot használ az objektívekhez, így például a Canonhoz gyártott lencsét nem lehet a Nikon gépre felhelyezni, és ugyanez igaz a beltéri fotózáshoz nélkülözhetetlen, jó minőségű vakukra is.