Itthon nem nagyon akad olyan év, amikor ne adnák le karácsonykor a tévében a Reszkessetek, betörők!-et vagy éppen a dickensi Karácsonyi ének valamely feldolgozását, az Egyesült Államokban pedig szinte minden sorozat megemlékezik valamilyen módon az ünnepről.
A tálalás persze műfajfüggő, a szitkomok nyilván vicces formában teszik ezt, emlékezzünk csak a karácsonyi tatura a Jóbarátok-ból, amikor Ross egy páncélos kisállatnak beöltözve próbálta elmagyarázni a fiának a hanuka lényegét. De említhetnénk ugyanúgy Barney Stinson mókás karácsonyi énekeit vagy a Family Guy ünnepi epizódját, amelyben Lois Griffin bekattant, és a hatóságoknak úgy kellett benyugtatózniuk.
Egy-egy karácsonyi epizódot nyilván könnyebb a megfelelő időben ellőni az olyan szériáknál, amelyeknél nem annyira fontos az összefüggő történet, a fent említett szitkomok mellett például a procedurális krimiknél is, ahol egy epizód egy bűntény felgöngyölítésének felel meg.
A Dr. Csontban volt, hogy egy halott mikulás után nyomoztak,
miközben Bones megpróbálta megszervezni a tökéletes karácsonyt börtönben ülő apja számára – a Castle pedig épp tavaly adott le egy Bad Santa, vagyis Rossz mikulás című részt:
Létezik egy Wikia-oldal, ahová bárki feltöltheti karácsonyi kedvenceit, nemcsak tévés epizódokat, de filmeket, dalokat, albumokat is. Mindenesetre karácsonykor úgyis mindenki a tévé előtt ül, ha máskor nem is, ilyenkor mindenképp ez a legfontosabb médium.
Az Egyesült Államokban a televíziózás hőskorában még a varietéműsorok voltak a menők,
Bob Hope, Bing Crosby és Dean Martin akár több évtizeden keresztül vitte ünnepi produkcióit,
de 1976 és 1979 között például a nagyszerű énekes, Johnny Cash is elkészítette a maga karácsonyi különkiadásait.
Walt Disney 1958-tól gyártott karácsonyi tartalmakat, a Mickey Mouse-hoz is készült persze ilyen. Rajzfilmek közül azonban jó példa a Snoopy is –
a foltos kiskutyáról készült valamelyik ünnepi filmet biztosan leadják ebben az évben is
az Egyesült Államokban. Emellett a Garfield, a Rózsaszín Párduc vagy a Muppet Show különkiadására is lehet számítani, Simpsonékról már nem is beszélve, miközben a britek – és a kínaiak – a idén a Sherlock viktoriánus epizódját várhatják.
Itthon a Barátok közt-ben is voltak már direkt karácsonyi jelenetek, de például a Munkaügyek is tudósított már vicces karácsonyi céges buliról – az RTL Klub napi sorozatából itt egy példa az ünnepi hangulatra:
Készítettek legalább egy olyan sorozatot is, amely teljes egészében karácsonykor játszódik, csak épp hat különböző évben: ez a Kerge karácsony (A Moody Christmas) című ausztrál széria, amely
hat részben mutatja be, a Moody család tagjai miképp gyűlnek össze évente az ünnepre.
A néző jobbára félresikerült ajándékokkal, torzsalkodó rokonokkal, akaratlanul is kifecsegett családi titkokkal találkozhat, reméljük, az ön karácsonya másképp telik majd, ha épp a képernyő előtt tervezi letudni az ünnepeket!