Karácsony, töltött káposztát kell csinálni. Észszerűnek tűnhet, hogy csak beírjuk a megfelelő kulcsszavakat a keresőbe, és rögtön rábukkanunk a tökéletes receptre. Ez legtöbb esetben valóban így is történik, ám a töltött káposztának tulajdonképpen nincs alapreceptje. Minden családban elkészül, de mindenhol picit másképp. Kevésbé gyakorlott háziasszonyok számára ez már önmagában egy nehezítés, de mivel ez egy komplex étel, így több kérdés is felmerül: milyennek kell lennie a tölteléknek? Milyen káposztából készüljön? Milyen technológiával készítsem? Azoknak, akik még soha nem készítették, vagy akik kipróbálnának egy újabb receptet, most megmutatom, nálunk hogyan készül a töltött káposzta.
A mi családunkban az alábbi töltött káposzta készül, méghozzá így:
Hozzávalók:
Elkészítése:
Főzzük elő a töltelékhez a rizst. 20 dkg rizshez adjunk hozzá sót és 3 dl vizet. Ha nagyjából megpuhult, tegyük félre, hogy picit lehűljön. Ezután elkezdhetjük összerakni a tölteléket. Összedolgozzuk a darált húst, 1 fej hagymát apróra vágva, a fokhagymát, a rizst, a tojást, a sót, borsot és egy kanál pirospaprikát. Ez lesz a káposzta tölteléke.
Forró vízben picit megpuhítjuk a fejes káposzta leveleit, majd ebbe tesszük bele a tölteléket. A káposzta leveleinek közepébe helyezünk a töltelékből, majd ráhajtunk egyet, utána a káposztalevél két oldalát behajtjuk, és így tekerjük fel a lehető legszorosabban.
Közben a másik fej vöröshagymát olajon megdinszteljük, majd hozzáadunk 1-2 evőkanál pirospaprikát, az őrölt köményt és a paradicsompürét, pici vízzel felöntjük.
Az edénybe rétegezve helyezzük bele a – szükség esetén vízzel előzetesen leöblített – savanyú káposztát és a töltött káposztát. Közé tehetjük az előre átsütött (amennyiben nem füstölt oldalast használunk) oldalast és a csülköt. Vizet öntünk alá, és puhára főzzük, amíg a levét majdnem egészében elfőtte.
Tálaláskor tejföllel meglocsoljuk.