Kevés olyan rövid életű város van, mint a kaliforniai Ivanpah. Az aranyláz idején, 1869-ben alapították, de már az 1880-as évek közepén kiürült. A szellemváros határában most a 21. század energiaforradalma zajlik. Itt működik 1600 hektárnyi területen a világ legnagyobb tükrös naperőműve.
A 2,2 milliárd dollárból épített létesítményben 300 ezer, két méter magas és 3 méter széles tükör koncentrálja a napfényt három toronyra. A 140 méter magas tornyokba vízforralókat építettek be, vagyis az erőmű a hagyományos hőerőművekhez hasonlóan, gőzturbinákkal termel áramot. A gőzt léghűtéssel kondenzálják vissza, takarékoskodva a sivatagban szűkös vízzel. A tükröket koncentrikus körökben helyezték el – ahogy a műholdképen is látható –, és számítógépes vezérlést kaptak. Az összkapacitás 392 megawatt, ami már összemérhető egy kisebb atomerőművi blokkéval. A megtermelt árammal körülbelül 140 ezer háztartást lehet ellátni.
Az erőmű 1,6 milliárd dolláros kölcsönt kapott az USA kormányától, az energiaügyi minisztériumtól. A fejlesztést a BrightSource Energy és a Bechtel végezte, a legnagyobb magánberuházó egy princetoni villamosmű, az NRG Energy és a Google. Az egy kilowattra számított építési költség 5561 dollár (1,25 millió forint), ami több, mint egy szén-, de kevesebb, mint egy atomerőműénél.