Itt az indián nyár. 21-26 fok, a levegő melegebb az ilyenkor megszokottnál, elég meleg még a talaj, és egyelőre nem ered el az eső. A jövő héten is fagymentesek maradnak az éjszakák az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint. Leghamarabb szerdán lehet szórványosan zápor, tehát ideálisak a viszonyok a kertészkedéshez.
Ilyenkor érdemes ültetni és átültetni, mert a talaj elég nedves, ugyanakkor kellőképpen meleg is (talajhőmérsékleti előrejelzést itt talál). Télig még van idő arra, hogy a növények új gyökereket fejlesszenek, érdemes ezért sűrűn öntözni őket. Még az első talajmenti fagyok előtt kell például elültetni a rózsatöveket. A frissen kiültetett növények tápoldatot is kaphatnak.
Ha túlburjánzottak az évelő virágok, jó elosztani a tövüket, és szétültetni őket. Ezután jöhetnek a tavasszal virágzó hagymás növények. A virághagymákat nem hasznos nagyon mélyre, a magasságuknál kétszer-háromszor nagyobb mélységbe ültetni. A hagymákat egy-két órára be is lehet áztatni ültetés előtt. Októberben ajánlott felfrissíteni a tulipánágyásokat.
Szintén még a talajmenti fagyok előtt ajánlott bevinni a kertből a muskátlikat, a kaktuszokat és a mediterrán dísznövényeket (például a citrusféléket).
A nem télálló hagymás virágokat – például a karvirágot, a dáliát – viszont ki kell ásni, amint hidegebbre fordul az idő, és a leveik megbarnulnak. Ha már megszikkadtak a földtől megtisztított hagymák, papírban érdemes tárolni őket hűvös, száraz helyen.
Permetezzük be gyomirtóval, és kaphat komposztot, apró szarvasmarhatrágyát vagy őszi gyeptrágyát, már csak azért is, mert ha tavasztól őszig gyakran öntözték és nyírták, a fű sok tápanyagot vont ki a földből. A speciális őszi trágyakeverékben viszonylag kevés a nitrogén, de sok a kálium – az utóbbi erősíti a füvet.
Ha több éves, megtömődött talajú gyepről van szó, amely már itt-ott mohásodni-gyomosodni kezdett, akkor fontos fellazítani a talajt trágyázás előtt – ajánlja az ország legismertebb kertésze, Bálint György, azaz Bálint gazda.
A fűnyírót még nem érdemes eltenni télire, mert lassabban ugyan, de még nő a gyep. Utoljára november elején ajánlott füvet nyírni, de akkor ne vágjuk öt centiméternél rövidebbre, mert a hosszabbra hagyott fű hatékonyabban hasznosítja a napfényt, így ellenállóbb lesz akár a fagyokkal, akár a kártevőkkel szemben.
Október közepén ajánlják megmetszeni a letermett gyümölcsfákat. Fontos alaposan megélezett metszőollót, ágvágót használni, mert a tompa szerszám roncsolja az ágat, így könnyebben bejutnak a fába a kártevők. Vastagabb ágak levágása esetén érdemes a kertészeti boltokban árusított sebkezelőt használni.
A gyümölcsfákat még a fagyok beállta előtt ajánlott gombaölővel permetezni. Bálint György szerint erre a leghatékonyabb (és egyben legolcsóbb szer) a 2 százalékos koncentrációjú bordói lé, vagyis a rézgálic mésztejjel kevert vizes oldata.
Ilyenkor már kiürültek az ágyások, ezért ajánlott felásni a már meglehetősen összetömörödött, kötött talajt. Nem könnyű munka, mert minél mélyebben érdemes felásni, hogy a föld jobban tárolja a csapadékot, és arra kelle törekedni, hogy minél kevesebb gyom maradjon benne. Az ágyást nem muszáj elegyengetni, mert a rögök a fagyok miatt úgyis szétesnek. Nem árt felásni az epres ágyásokat is. Mindennek az az előnye, hogy tavasszal jóval könnyebb lesz előkészíteni a veteményest.
Megéri egész ősszel rendszeresen takarítani a kertet: levágni minden elnyílt virágot, összeszedni a letört ágakat, összeseperni a lehullott leveleket. A lombtalanítás azért hasznos, mert a sövényre hullott falevelek alatt a bokor korhadásnak indulhat, a gyepen barna, száraz foltok támadnak, és a fű mohásodni kezd. Amit csak lehet, komposztáljon, mert van esély rá, hogy késő tavasszal friss humusszal ültetheti ki a virágokat, zöldségféléket.