Az elefántcsontért vagy az orrszarvútülökért olyan hatalmas összegeket lehet kapni a feketepiacon, hogy eredeti gazdájuk elejtése minden kockázatot megér az orvvadászok számára. Az orrszarvútülök például többet ér, mint az azonos tömegű gyémánt vagy kokain – mondta William Ripple, az Oregoni Állami Egyetem ökológiaprofesszora, a Science Advances folyóiratban most megjelent tanulmány vezető szerzője. A Bloomberg News 2014-es adatai szerint 1 font (454 gramm) tömegű orrszarvútülök 60 000 dollárt ért az ázsiai piacokon.
Több évtizedes természetvédelmi erőfeszítést tett tönkre a szervezett bűnözés belépése az elefántcsont- és az orrszarvútülök-piacra”
– mondta a tanulmány társszerzője, Blaire Van Valkenburgh, az UCLA ökológia és evolúciós biológia professzora.
A tanulmány a következő megállapításokat tette:
Ha ez továbbra is így folytatódik, 10 éven belül legfeljebb csak mutatóban lesz szavannai elefánt és 20 éven belül eltűnik az összes rinocérosz”
– mondta Van Valkenburgh.
A kutatók 74 nagy (felnőtt korban 100 kilogrammnál nehezebb) növényevőt tanulmányoztak. Még őket is megdöbbentette, hogy a vizsgált fajok 60 százaléka veszélyeztetett valamilyen módon.
„Radikális beavatkozás nélkül a nagy növényevők (és sok kisebb is) fokozatosan el fognak tűnni számos területről, aminek felbecsülhetetlen ökológiai, társadalmi és gazdasági következménye lesz” – vonták le a baljós végkövetkeztetést a kutatók.