A szakértők elmondták, hogy a Szíriához és Irakhoz hasonló országokban a légszennyező anyagok szintje drámai mértékben visszaesett – írta a BBC.
2004 óta a NASA Aura műholdjára szerelt Ozone Monitoring Instrument nevű műszer segítségével a tudósok nagy pontossággal képesek nyomon követni a légköri szennyezőanyagokat. A Science Advances folyóiratban megjelent kutatás az űreszköz által gyűjtött adatokat dolgozta fel, így a szakemberek pontos képet kaphattak arról, hogyan befolyásolták a szennyezőanyagok jelenlétét
a Közel-Kelet gazdasági, társadalmi, politikai történései és katonai konfliktusai
az elmúlt évtizedben (egészen pontosan 2005 és 2014 között).
Elsősorban a fosszilis tüzelőanyagok elégetéséből származó nitrogén-oxidok (NOx) szintjét vizsgálták.
A közel-keleti országok gazdasága 2005 és 2010 között jelentős növekedésnek indult, ezzel párhuzamosan pedig egyre szennyezettebbé vált a levegő. A folyamat a 2011-es polgárháború kirobbanásakor változott meg. Emberek tömegei keltek útra, hogy elmeneküljenek a fegyveres konfliktus elől.
Ennek hatására a nitrogén-dioxid szintjében Damaszkusz és Aleppó környékén erős, 40-50 százalékos visszaesés következett be.
Ezzel szemben Libanon térségében ugyanezeknek a szennyezőanyagoknak a jelenléte 20-30 százalékkal növekedett, ami a tudósok szerint az egyre növekvő menekültáradatra vezethető vissza. A folyamat már csak azért is volt meglepő, mert Libanonban ebben az időszakban erős gazdasági visszaesést lehetett tapasztalni.
„Látjuk, hogy hova mennek az emberek Szíriából; Észak-Jordániában a menekülttáborok száma növekszik, de Tripolit és Bejrútot is egyre többen célozzák meg.
Ez az energiafogyasztás emelkedéséhez vezet – elsősorban a forgalomnövekedés, a fokozottabb gépkocsi használat felelős a szennyezőanyagok kibocsátásának növekedéséért”
– mondta dr. Jos Lelieveld, a Max Planck Kémiai Kutatóintézet kutatója, az új tanulmány vezető szerzője.
Nem csupán a háborús helyzetre vezethető vissza a szennyezőanyagok kibocsátásnak változása. Többek között a gazdasági recesszió és a környezetvédelmi intézkedések miatt javulás követezett be Görögország, Szaúd-Arábia és Izrael levegőjének minőségében.
Érdekesség, hogy az Iszlám Állam terrorszervezet felemelkedésének hatása is megjelenik a légszennyezettség változásában.
„Míg a főként síita, Bagdadtól délre fekvő Kerbela város térségében a levegő szennyezése tovább nő, addig az Iszlám Állam által uralt, Bagdadtól északnyugatra található területeken ezzel ellentétes folyamatok tapasztalhatók” – mondta Lelieveld.
A kutatók ugyanakkor megjegyezték, hogy a technológiával nehéz teljes képet alkotni a környezet állapotáról. Könnyen lehet például, hogy ugyan csökkent a nitrogén-oxidok szintje a levegőben, de ezzel párhuzamosan károsabb és olcsóbb üzemanyagokra tértek át az emberek.