Hat éven belül eltűnhetnek az elefántok Afrika egyik legfontosabb vadrezervátumából. A WWF jelentése kimondja: meg kell állítani az ipari méreteket öltött orvvadászatot és megfékezni az „ész nélküli” bányászatot. A Selous Nemzeti Park Dél-Tanzánia világörökségi helyszíne,
ahol az 1970-es évek óta évente átlagosan csaknem 2500 elefántot veszítenek el.
Az évtizedek óta tartó, tendenciózusan folyatódó esemény mára érte el a kritikus szakaszát: a legutóbbi összeszámlálás során csupán mintegy 15 ezer ormányos maradt a területen.
„Az elefántok száma történelmien alacsony szintet ért el, ezért sürgős intézkedésekre van szükség a fennmaradt állatok védelme érdekében és azért, hogy beállítsunk egy stabil és fenntartható méretű populációt” – mondja ki a WWF új tanulmánya, amelyet a Guardian ismertet. „Ha a csökkenő tendencia folytatódik, akkor az elefántok 2022-re eltűnnek a Selous Nemzeti Park területéről.”
A park az elefántok mellett oroszlánok, leopárdok, vadkutya, bivaly, víziló, krokodil és több mint 400 madárfaj otthona.
Élőhelyüket a nagyszabású bányászat is fenyegeti.
A Selous Nemzeti Park közel 75 százalékára olaj- és gázbányászati koncessziók érvényesek, és összesen 54 bányászati koncessziót engedélyeztek. A WWF jelentése szerint a bányászat vízszennyezéshez és a környezet pusztulásához vezethet.
„A nyersanyag-kitermelő iparágak a környezet enyészetét okozzák, beleértve az élőhelyek megsemmisítését a feltárási helyek közvetlen környékén – hangsúlyozza a tanulmány. – Sőt, 2012-ben a Selous világörökségi helyszín határát úgy módosították,
hogy a változtatás lehetővé tegye egy nagyszabású uránbánya létesítését a védett terület déli részén.
A bánya várhatóan 60 millió tonna mérgező radioaktív hulladékot fog termelni.”
Csupán negyven évvel ezelőtt, ugyanezen a területen még majdnem 110 ezer elefánt él. Az orvvadászat két hulláma mintegy 90 százalékkal csökkentette számukat.
A park ökoszisztémáján túlnyúló populációjuk 2007-ig mindössze 70 406 egyedre zsugorodott, majd 2010 és 2013 között, a második kilövési hullámban naponta átlagosan hat elefántot öltek meg az orvvadászok.
A WWF szerint a vadon élő állatok elvesztése óriási anyagi következményekkel járhat Tanzániában. A természetvédelmi terület 6 millió dolláros éves bevételt generál jelenleg, amelyen természetvédők, a nemzeti kormány és a környéken élő több mint 1,2 millió ember osztozik.
„A nemzeti park elsősorban a nagy vadállományból és érintetlen természetes ökoszisztémák bemutatásából termel jövedelmet.
Az elefántok és az élőhelyek elvesztésével a terület vonzereje is csökken a turisták szemében,
ráadásul veszélyezteti azt a létfontosságú ökoszisztémát, amely olyan szolgáltatásokat nyújt a helyi közösségeknek, mint például a vízellátás és a szén-dioxid megkötése” – fogalmazza meg a jelentés.
„Beavatkozás nélkül ezek a káros ipari tevékenységek és az orvvadászat drámaian csökkenti a természetvédelmi terület értékét, ami megnehezíti a megfelelő helyszíni vadvédelem biztosítását és azt a törekvést, hogy a hely önfenntartóvá válhasson.”
A tanulmány szerzői egy olyan, teljes társadalmi-gazdasági értékelésre ösztönzik a tanzániai kormányt, amely a Selous Nemzeti Parkban tervezett bányászati tevékenység hatását közvetlenül és közvetetten is megállapítja, felbecsüli.
„A tanzániai kormány kezelje egyenlő szinten a jelen és a jövő generációinak szükségleteit, valamint segítse azokat a tevékenységeket, amelyek a hosszú távú fenntartható fejlődést szolgálják és tartós munkahelyteremtéshez vezetnek!” – hangsúlyozzák a természetvédők, akik a „gondosan irányított” turizmus előnyben részesítését szorgalmazzák az olyan, rövid távú profittermelő tevékenységekkel szemben, mint az olaj-, gáz- és ásványianyag-kitermelés.