Több tucat part menti falut veszélyeztet Alaszkában ugyanaz a sors, mint ami Shishmarefet, egy apró szigeten álló települést: a globális felmelegedés miatti jégolvadás annyira megnöveli a tengerszintet, hogy már
évente észlelhető az emelkedés,
ezzel pedig a falu házai kerülnek közvetlen veszélybe.
Az amerikai őslakosokból álló lakóközösség eldöntötte, hogy ideje tenni valamit, de mivel a növekvő tengerszinttel való csatájukat elvesztették, az egyetlen esélyük most már csak az, ha elköltöznek a szigetről – írja a Seeker.
Shishmaref lakói egy, a szárazföld partjaitól 12 kilométerre álló, 18 négyzetkilométeres szigeten élnek, alig hatszázan.
Közülük 89-en szavaztak a költözés mellett, 78-an ellene.
Hasonló szavazást tartottak már 2002-ben is, ekkor azonban a költözés nem valósult meg.
A becslések szerint akár tíz évre is szükség lehet, hogy mindenkinek új otthont találjanak, és legalább 180 millió dollárba fog kerülni a projekt. A helyiek egyelőre adományokat és állami támogatást várnak, hogy finanszírozni tudják a szigetről történő elköltözésüket.
A falu kifejezetten veszélyeztetett helyzetben van,
hiszen évente már három métert nyomul előre a tenger
– vannak olyan házak, amelyeket jövőre el is önthet a víz. A főként halászatból és vadászatból élő lakók azért is aggódnak, mert az állandóan fagyott talaj (permafroszt), amelyre a házaikat építették, szintén olvadni kezdett.
Nem Shishmaref az egyetlen település, amely közvetlen veszélyben van – számos alaszkai, Washington és Louisiana állambeli falu döntött a közelmúltban úgy, hogy szintén költözni szeretne, mert a globális felmelegedés és a partmenti erózió veszélyezteti a lakókat. Az átlaghőmérséklet növekedésével és a tengerszint emelkedésével a költözők száma valószínűleg évről évre növekedni fog.