Az 58 éves korában elhunyt George Harrison júliusban hosszabb időre Svájcba utazott, hogy kezeltesse magát - ekkor vált az egész világ számára nyilvánvalóvá, hogy halálos beteg. Először májusban műtötték tüdőrákja miatt. Élete már korábban is veszélyben forgott: 1999-ben oxfordshire-i otthonában egy betörő késsel súlyosan megsebesítette, a szúrások akkor is a tüdejét érték.
Az igazi fenyegetést azonban tüdőrákja jelentette, melyet négy évvel ezelőtt diagnosztizáltak nála. Fiatal korától kezdve dohányzott, végül 1997-ben szokott le róla. Ebben az évben fedezett fel daganatot a nyakán. Akkoriban így nyilatkozott: "Csak a dohányzástól alakulhatott ki a tumor. Szerencsére ez most intő jel volt; még nem fogok meghalni - nagyon szerencsés vagyok." Ettől kezdve rendszeresen járt sugárkezelésre, de idén márciusban a tüdejében is találtak egy tumor. A műtét után mindenki azt hitte, teljesen rendbe jött az egykori Beatle, a lapok színes fotókban számoltak be olaszországi nyaralásáról.
A tüdőrákkal operáltak azonban igen kis százalékban élik meg a műtét utáni ötödik évet, sőt a betegség bármikor elterjedhet az egész testükön.
"A legcsöndesebb Beatle"
George Harrison egy buszsfőr fiaként látta meg a napvilágot 1943. február 25-én Liverpoolban. Szegényes körülmények közt nőtt fel, de egy ösztöndíjnak köszönhetően bekerült a Liverpool Intézetbe, ahol megismerkedett a fölötte járó Paul McCartneyval.
Kortársaihoz hasonlóan a rock 'n roll bűvöletében élt. 14 éves korában megvette élete első gitárját, mely három fontba került. Hamarosan a zene lett meghatározó része életének, egy évvel később már bekerült a The Quarrymen nevű zenekarba, melyben már játszott Paul McCartney és John Lennon. 1962-ben egészült ki az ekkor már Beatles névre keresztelt banda Ringo Starr-ral, a dobossal. Az igazi áttörést az hozta meg, amikor Brian Epstein producer felfedezte a bandát, és szerződtette őket a Parlophone lemezkiadó társasaság. 1964-ben már az Egyesült Államokat is meghódították.
Harrison akusztikus és basszusgitáron is játszott, de kedvelt hangszere volt az indiai szitár is. A "csöndes Beatle-ként" emlegetett fiatal tag sajnos csak 1968 és 1970 között talált rá saját hangjára, mikor a banda már felbomlófélben volt. Legsikeresebb saját szerzeménye a Here Comes The Sun volt. Csak 27 éves volt, amikor a Beatles végleg felbomlott. Ekkor fordult a meditáció és a kertészkedés felé. Különösen a távol-keleti vallások kezdték foglalkoztatni, élete további részében Krisna-hívő lett. Harrison maga mesélte, hogy egyszer buzgóságában 23 órán keresztül kantálta a "Hare Krisná"-t, mikor Franciaországból Portugáliába autózott. Indiába is eljutott, ahol megkérte a hires szitárművészt, Ravi Shankart, hogy tanítsa meg őt játszani a különleges hangszeren.
1971-ben Banglades megsegítésére a New York-i Madison Squre Gardenben segélykoncertet szervezett. A bevételt, 243 418 dollárt az ENSZ-en keresztül juttatta az éhező bangladesi gyerekekhez.
Saját tripla albuma, az All Things Must Pass nagy sikert aratott, de az album egyik száma miatt - Sweet Lord - beperelték. A vád "tudat alatti plagizálás" volt - a pert Harrison vesztette el.
Harrison érdeklődött a filmipar iránt. Producervállalatot alapított: elsőnek régi barátai, a Monty Python csoport "Life of Brian" (Brian élete) című filmjét finanszírozta. A Handmade Films producervállalat több más nagyfilmet is finanszírozott a nyolcvanas években, köztük volt egy ritka siker, a "Mona Lisa" Neil Jordannel és Bob Hoskinsszal 1986-ban, de az 1986-os "Shanghai Surprise"-t (Sanghaji meglepetés) - Madonnával és akkori férjével, Sean Penn-nel - a szakma minden idők egyik legszörnyűbb limonádéjaként és bukásaként tartja számon. A kilencvenes évek elején a Handmade Films csődbe ment.
Harrisonnak volt egy harnmadik szenvedélye is, a Forma-1-es autóversenyzés. Barátjával, Jackie Stewart háromszoros világbajnokkal Harrison egy ideig saját versenyistálló alapításán gondolkodott, ám ezt az elképzelést nem valósította meg. Az ötletből újabb üzleti bukás helyett inkább egy sikeres szám maradt fenn: a "Faster" (Gyorsabban), az 1979-ben megjelent "George Harrison" nagylemezen.
George és a nők
A Beatles két legnagyobb sztárjának Paul McCartney és John Lennon számított, a csapat legfiatalabb tagja, a sármos George viszont fiús bájával bűvölte el a hölgyeket.
Németországban vesztette el a szüzességét, amikor az együttes az Indra clubban és a Kaiserkellerben lépett föl. "Paul és John, valamint Pete Best, a Beatles korábbi dobosa végignézték az esetet" - emlékezett később George Harrison. "Nem láthattak persze semmi különöset, mert a takaró alatt voltam, de a végén, amikor előmásztunk, mindhárman tapsoltak, és hangosan éljeneztek."
Harrison első felesége Patti Boyd modell volt, aki a Beatles A Hard Day's Night című filmjében is feltűnt. A film forgatásán, pontosabban egy vonatúton találkoztak először. Harrison később a gyönyörű Brigitte Bardot-éhoz hasonlította felesége szépségét. Mint Beatles-feleségnek, Pattinek nem volt könnyű élete, a féltékeny rajongók mocskolódó leveleket címeztek neki, sőt egyszer meg is verték. Patti volt sok gyönyörű dal, köztük a Something múzsája is. Kapcsolatuk akkor romlott meg, miután gyermekük született, majd Patti vissza akart térni a modellkedéshez. 1977-ben elváltak, Patti pedig két év múlva feleségül ment Eric Claptonhoz, Harrison egyik legjobb barátjához.
Harrison egy amerikai turné során ismerte meg a későbbi második feleségét, Olivia Trinidad Ariast, akinek a nagyszülei mexikóiak voltak. Olivia hamarosan Londonba költözött Harrisonnal, az angol környezetet azonban nem tudta megszokni, ezért a házaspár sokszor volt Los Angelesben. 1978-ban megszületett Harrison második gyermeke. "George nagyon bölcs férfi, és jó apa. Imádom őt" - nyilatkozta Olivia.
A búcsú
A Beatles megmaradt tagjai megerndülten nyilatkoztak a halálhír hallatán. Paul McCartney azt mondta, régóta valami csodáért imádkozott, hogy George meggyógyulhasson. "A csoda nem következett be" - mondta végül. Ringo Starr úgy nyilatkozott, legjobb barátját veszítette el, akinek a hiányát senkivel nem tudja majd pótolni.Yoko Ono, John Lennon özvegye Harrison halála után azt mondta, különleges ajándék volt mindazoknak, akik ismerhették Harrisont. Ono szeretetre méltó, csendes emberként emlékezett rá.
A Buckingham Palace részvétnyilvánító közleményt küldött Harrison családjának. Tony Blair ugyancsak részvétét fejezte ki, és azt mondta, a Beatles zenéje volt az ifjúságuk. "Milliók kezdtek el gitározni tanulni Harrison hatására." A szigetországban több helyütt is félárbocra eresztették a nemzeti lobogót.
[origo]
Korábban:
Ajánlat: