Fő bűnösökként a CD-másolást, az internetes fájlcserét és az új szórakozási formák (pl. DVD) terjedését jelölték meg. 2001 tíz legjobban fogyó albumából 20 millióval kevesebb fogyott, mint a 2000-es év 10 legjobbjából.
Elsőnek a karácsonyi bevásárlásokkor erősítő Linkin Park Hybrid Theory című albuma futott be, lekörözve Shaggy Hotshotját.
Az Egyesült Államokban 2001-ben összesen 763 millió CD fogyott, ami megdöbbentően rossz eredmény a 2000-es év 785 milliójához képest - adja hírül a BBC.
A világ lemezeinek 40 százaléka az Egyesült Államokban fogy el. Tavaly novemberben a RIAA, a MAHASZ államokbeli megfelelője megjelentetett egy tanulmányt a lemezipar helyzetéről. Kimutatásaik szerint az elmúlt tíz év alatt egy átlagos CD javasolt listaára 13,14-ról 14,02 dollárra emelkedett, ami valójában 12 százalékos csökkenésnek számít, amennyiben az inflációt is figyelembe vesszük. A lemezárak emelkedése így messze elmaradt a szórakoztatóipar egyéb termékeitől, ennek ellenére a hatalmas visszaesés.
A világ majdnem minden országában érzékelhető ugyanezen tendencia, mindössze az Egyesült Királyságból és Franciaországból jelentették a CD-eladások növekedését. Németországban az elmúlt 20 év legnagyobb visszaesését jelentették.
A világszerte tapasztalható recesszió szinte egyértelműen az mp3 rovására írható. Egy széles körű felmérés szerint az Egyesült Államokban az elmúlt hónapban a megkérdezettek fele töltött le zenét az internetről, és 70 százalékuk ki is írta CD-re a számokat.
Hiába sikerült lemezkiadóknak megszelídíteniük a Napstert, az online lemezcserét gyökeresen kiirtani gyakorlatilag lehetetlen. Még ha a Napster-utódnak számító kazaa-t, winmx-et és társaikat kiirtja is valahogy a kiadók szövetsége, a kalózkodás és az online zeneterjesztés teljes körű megakadályozása egyelőre még lehetetlennek tűnő feladat.