"Ennek általános gyakorlatban kellene lennie. Kellett volna lennie náluk ilyennek. Ha helyesen használták volna, akkor megtalálták volna a pisztolyt, és akkor senki sem hallott volna erről az ügyről" - közölte a fémdetektort hiányoló Paul Wertheimer, a Crowd Management Strategies részéről.
Wertheimer a koncertek biztonsági szakértője, több alkalommal hívták már különféle helyszínekre - a legtöbbször a tragédiák bekövetkezte után. Tapasztalatairól beszélt a 2000-ben tartott dániai Roskilde fesztivál után (mikor kilenc ember halt meg), de a Rhode Island-i és a chicagói szórakozóhely-tüzek után is.
A legutóbbi komoly eset egy hete történt Ohióban: szemtanúk elmondása szerint haragudott 'Dimebag' Darrell Abbottra az a férfi, aki múlt szerda éjjel lövöldözni kezdett az ohiói Columbia város egyik klubjában. A 25 éves Nathan Gale az Alrosa Village klubban a koncert kezdete után nem sokkal a színpadra ugrott, rálőtt Dimebag Darrelre és Paulra, majd a közönség felé fordult, és folytatta a lövöldözést, míg egy, a helyszínen csak véletlenül tartózkodó rendőr le nem lőtte. A fiú belehalt a lövésbe, így valós indítékairól nem tudta kikérdezni őt a rendőrség. Bővebben itt.
Sokan úgy vélik, hogy ez már egy ijesztő tendencia, egyre többen járnak fegyverrel. "Minden tömegben van egy bizonyos százaléknyi ember, aki bajkeverő, aki balhézni fog. Ezekkel számolni kell. Mostantól már fegyverük is lehet. Ez nem azt jelenti, hogy nem lehet koncerteket szervezni. Ez csak annyit jelent, hogy meg kell tenni a szükséges lépéseket, hogy megvédjük a közönséget" - jelentette ki a szakértő, aki szerint a kézi fémdetektor alkalmazása rutinszerű feladat már több helyen.
A szemtanúk, jelenlévők szerint az Alrosa Villa klubban a belépéskor nem ellenőrizték rendesen a belépő tömeget, fémdetektor nem volt a bejáratnál. A szakértők ugyanakkor figyelmeztetnek, hogy a hanyag átvizsgálás semmit nem ér, de önmagában csak a szerkezet alkalmazása sem tud változtatni a bűnös szándékon, legfeljebb az adott klubban történő tömeges mészárlás kerülhető el vele.
Filippo Mariano, az Entertainment Security Professional Network igazgatója szerint nem feltétlenül az eszköz ára a döntő, ő inkább úgy látja, hogy bizonyos klubok tulajdonosai jobban aggódnak az imázsuk, mint a látogatóik biztonsága miatt - ugyanis sokakat elriaszt, ha komoly motozás után léphetnek be csak egy lokálba: "Sok klub tulajdonosa mondta, hogy amint fémdetektorral vizsgálódó embereket tesznek a bejárathoz, ezzel azt az üzenetet küldik, hogy olyan emberek mennek hozzájuk, akik fegyvereket vihetnek be. Ezzel rontják az összképet."
Az elemzők szerint az is probléma, hogy miközben a londoni szórakozóhelyekre csak képesítéssel rendelkező, felkészült biztonsági embereket vesznek fel, addig az Egyesült Államokban nem kell semmiféle papír a kidobóemberi poszthoz: ott a vastag bicepsz, a hatalmas termet a legjobb ajánlólevél.