Mariah Carey nyolc jelöléséből hármat nyert csütörtökre virradóra Los Angelesben a 48. Grammy-gálán. Az összesen öt trófeát begyűjtő U2-é az év dala és az év albuma, a Green Day-é az év felvétele, az év felfedezettjének járó díj pedig John Legend R&B énekes lett. A többszörös díjazottak között van Kanye West rapper, Allison Krauss country-énekesnő, Les Paul veterán gitárkirály.
Mariah Carey We Belong Together című dalát a legjobb R&B énekesnőnek járó teljesítményért jutalmazták, s ugyanez a dal lett a legjobb R&B dal is. A The Emancipation of Mimi című lemezéért megkapta a legjobb kortárs R&B albumért járó Grammyt. A legjobb popénekesnő teljesítményért és az év popalbumáért Kelly Clarkson kapta a díjat, a férfiak között ez az elismerés Stevie Wondernek jutott. Stevie Wonder Beyonceval közösen kapott egy díjat az R&B kategóriában is. Kanye West rap-szóló előadói teljesítményért, a legjobb rap-albumért és a legjobb rap-dalért kapott díjat.
Több rockkategória nyertese a legtöbb díjat nyert U2: a Sometimes You Can't Make It on Your Own az év dala, a City of Blinding Lights a legjobb rockdal, a How To Dismantle an Atomic Bomb című korongja pedig az év albuma és rockalbuma. Két díjat is kapott - egyet a pop, egyet rock kategórában - a 90 esztendős Les Paul, s jutott díj a Black Eyed Peasnek és a Gorillaznak is.
Két díja van John Legendnek az R&B kategóriában, Aretha Franklinnek és Bruce Springsteennek a legjobb rock szólóteljesítmények versenyében. Kétszeres nyertes Burt Bacharach, aki szerzőként és előadóként is évtizedek óta a pop legnagyobb egyéniségei közé számít. A countryzene királynője, Allison Krauss három díjat nyert el. A dance kategória két díját a Chemical Brothers vitte el, míg az alternatívnak minősített előadók közül a White Stripes nyert.
A legjobb hagyományos blues albumot B. B. King, a kortárs blues albumot Delbert McClinton készítette. Két díjat is kapott a Ray Charles életéről készült Ray című film, a hosszú videofilmek kategóriájában pedig a Bob Dylan életéről készült No Direction Home című, Martin Scorsese-alkotásé lett a trófea. A nyáron Budapesten is fellépő Eric Clapton Back Home című albumát a legjobb hangmérnöki teljesítményért jutalmazták.
A Grammy-díjakról a hangrögzítő tudományok és művészetek nemzeti akadémiája (NARAS) döntött szakmai szempontok alapján. Azokat a kiadványokat vették figyelenbe, amelyek 2004. oklóber 1. és 2005. szeptember 30. között jelentek meg. A szakemberek a 108 kategóriában több mint félezer jelölt közül választottak.