25 éves a világ legkelendőbb lemeze

Vágólapra másolva!
Michael Jackson neve mára a zenetörténelem egyik alapfogalmává vált, és ezt nagyban köszönheti az 1982-ben először kiadott Thriller című lemezének. Ez az album ugyanis amellett, hogy a világ legnagyobb példányszámban valaha elkelt lemeze, olyan folyamatokat indított be, amelyek azóta a popkultúrát alapjaiban határozzák meg: pályára állította az MTV-t, bevezette a fekete előadókat a mainstreambe, újrafogalmazta a videoklip műfaját, és számos rekordhoz segítette hozzá a lemez készítőit.
Vágólapra másolva!

Azt nem állíthatjuk, hogy Michael Jackson karrierjét a Thriller című album indította volna, hiszen a pop királya ekkor már bőven befutott. Egyrészt azzal, hogy már 11 éves korától szerepelt a Jackson 5 formációban testvéreivel, amelyet 1968-ban szerződtetett le az illusztris Motown Records kiadó. Másrészt a Thriller előtt szólóban is megjelent már négy albuma a Motown égisze alatt, és egy nagy sikert arató Off The Wall című lemez már az Epic gondozásában. Azonban a Thriller utólag megítélhető fényében azt mondhatnánk, hogy mindezek az előzmények csupán a csúcs felé tartó utat szegélyezték, és előhírnökei voltak egy zenetörténelmet író nagy dobásnak.

A Thriller felvételeit 1982. és novembere között készítették el Jacko és a szuperproducer Quincy Jones, a hangszereknél pedig nagyrészt a Toto együttes tagjaiból álló zenészcsapat állt. Jones már ekkor a zeneszerzők egyik nagyágyújának számított (aktuális megfogalmazásban mondhatnánk, hogy kora Timbalandja volt), aki mára rekordnak számító 79 Grammy-díj jelöléssel és 27 megnyert szoborral büszkélkedhet, ami mellett filmzenéiért és életművéért is kitüntették már. Az album hangszerekért felelő résztvevőit a mai napig az egyik legjobb zenészekként tartják számon, akik számos stílusban segítettek hozzá előadókat a sztárstátuszhoz. A közreműködők száma azonban tovább nőtt olyan legendás nevekkel, mint az egy duettre felkért Paul McCartney, a gitárjátékát megvillantó Eddie Van Halen, a hangját a címadó dalhoz kölcsönző Vincent Price, vagy a három számot író Rod Temperton.

Mindezek ismeretében már számítani lehetett rá, hogy valami rendkívüli van készülőben, de arra még az alkotók sem mertek volna gondolni, hogy ekkora jelentőségű lemezt tesznek le az asztalra. Az albumra került számokat ugyan gondosan válogatták ki több mint száz potenciális dalkezdemény közül, de még így is voltak nézeteltérések az alkotók között. Jones például a később hatalmas sikert arató Billie Jean-t nem tartotta elég erősnek, Jackson pedig már az összes szám elkészülte után állt neki újradolgozni a stúdióanyagot, mert szerinte nem szólt elég hatásosan. Abban nagyjából mindketten egyetértettek, hogy nem biztos, hogy a Thriller hozni fogja az azt megelőző Off The Wall szintjét, legalábbis ami a kereskedelmi fogadtatást illeti. Ekkor még nem tudhatták, hogy mennyire tévednek.

A Thriller 1982. november 30-án került először a boltokba, és mindjárt kiadásakor nagy sikert aratott. Már az első megjelenés után az első helyig jutott az amerikai és a brit lemezeladási listákon is, ezt a dupla uralkodást pedig korábban egyetlen kiadványnak sem sikerült elérnie. Az album felé forduló figyelmet nem hagyta lankadni az sem, hogy gyakorlatilag az összes számban ott volt a slágerpotenciál, és az eredeti kiadáson megjelent kilenc dal közül hét ért meg kislemezes megjelenést, amelyek mindegyike az amerikai slágerlista legjobb tízesében landolt - egy újabb rekord, amit a Thriller állított fel először. A lemez az 1984-es Grammy-díj gálán került terítékre, ahol egy este alatt nyolc szobrot gyűjtött, és még ebben az évben ugyanennyi American Music díjjal és három MTV Video Music díjjal jutalmazták. Az album népszerűségével együtt nőtt maga Michael Jackson sikere is, aki egy csapásra popikonná avanzsált, amelyhez az olyan szereplések szolgáltak folyamatosan adagolt pluszként, mint példuál az 1983-as tévészereplése, amikor a Billie Jean című dal előadása közben először mutatta be az azután nevéhez kötött "holdjárás" (moonwalk) tánclépést.

A lemez a hatalmas közönségsiker mellett a kritikusoktól is kizárólag a legjobb szavakat kapta, minden zenei médiumtól közel maximum eredményt ért el, de például az All Music Guide recenzora a tökéletes jelölést adta az albumnak. Mindezeken túl a kiadvány nem csak mint zene lett korszakalkotó, de a videoklip műfaját is újrafogalmazta. Jacko több számhoz is történeteket mesélő, kisfilmszerű videót készíttetett, amelyeket először csak kényszeresen adott le az akkor még rockzenei csatornaként működő MTV. Ez viszont hamarosan, ahogy a nézők igényei miatt muszáj volt agyonjátszani a klipeket, egyszerre vezetett a számok szuperslágerré válásához, az MTV felemelkedéséhez, és ahhoz, hogy a fekete előadók a mainstream kategóriájában is érvényesülni tudjanak. A Thriller címadó dal videója egyébként a maga 14 perces hosszával eleve különlegesség a popzenei klipek között, azóta pedig szinte az összes zenetörténeti klipmustrában az első helyet szerezte meg.

A Thriller igazi ereje a megjelenése utáni egy-két évben elért elsöprő sikere ellenére nem csak az akkori csúcsokban rejlik, hanem abban, hogy azóta is fennmaradt, és mára gyakorlatilag háztartási kellékké vált. A lemez az eredeti megjelenés óta két újrakiadást is megélt: először 2001-ben dobták piacra a Special Edition változatot, amelyeken interjúk és addig nem hallott felvételek szerepeltek pluszban, majd idén jött a 25. évfordulót megünneplő Thriller 25, ami már olyan aktuális sztárokkal frissített fel egyes számokat, mint will.i.am, Akon, Kanye West és Fergie. A Thriller a mai napig tartja a legnagyobb számban valaha elkelt album rekordját, amelyet a Guinness Rekordok Könyve 65 millió példánnyal tart számon a javára. Amerikában 27-szeres platinastátuszt ért el, közel négymilliós eladást produkált Nagy-Britanniában, és úgy becsülik, hogy évente mintegy 130 ezer darab talál gazdára belőle csak az Egyesült Államokban.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!