"A Duna gyöngyszeme, Budapest esszenciája egyszerre lágy és fűszeres. A fenséges és szemlélődő andalgás a Budai Vár és a Gellért-hegy között, amikor a paprika porhanyós szele magával ragad. Egy lágy és puha budapesti naplemente illata" - ír le hangulatokat a Budapestről elnevezett parfüm ismertetője.
Budapest parfüm-testvérvárosai egyelőre négyen vannak: két jelentős reptérrel rendelkező német város, München és Frankfurt; az osztrák főváros, Bécs, és a jelenleg az egyik legizgalmasabb metropolisznak tartott Isztambul. Minden illatkompozíció azt sugallja, hogy az üvegcse az adott város esszenciáját és életérzését tartalmazza. A parfümöket az azonos nevű város reptéri duty free üzleteiben fogják árusítani, várhatóan 2011 szeptemberétől. A The Scent of Departure névre hallgató kollekció oldala nem ad magyarázatot arra, hogyan esett éppen erre az öt városra a választás.
A parfümök dizájna az utazásra rímel: az átlátszó üvegcse hátoldalán a poggyász-címkékre emlékeztető vonalkód - rajta a megszokott rövidítés, esetünkben a BUD szócska -, és a városok egy-egy könnyen azonosítható motívuma. Bécsből például a Prater óriáskereke, Münchenből a Miasszonyunk-templom fokhagyma kupolái, Budapestről a Parlament épülete látható a Duna felől.
A parfümkollekció, jobb szélen Budapest
Az ötlet egy Gerald Ghislain francia illatkreátor fejéből pattant ki temérdek utazásainak egyikén. A kollekciót kiadó Histoires de Parfums luxusmárkát ő indította el tíz évvel ezelőtt. A The Scent of Departure másik kreátora egy bizonyos Magali Sénéquier. Az 50 milliliteres eau de toilette 29 euróba kerül (körülbelül 7700 forint), a reptéri parfümöket további városokkal fogják bővíteni.
Budapest külföldön: a cipőtől a felniig
A Budapest szó, mint brand egyébként nem először bukkan fel külföldi termékek nevében, bár a jelenség gyakorinak semmiképp sem nevezhető. A legismertebb és egyben fogalommá vált termék a Németországban magas presztízsű Budapester Schuhe, azaz a német luxus üzletember-cipők, amelynek darabjáért 550-600 eurót is elkérnek (145 000 forinttól).
Egy 1942-ben alapított northamptoni sörfőzde egyik söre "Budapest Brand Beer" névre hallgat, de ezt már valószínűleg nem gyártják, egy példánya viszont még kapható az interneten. A Volkswagen Polo GTI felnije azonban ma is használatban van: az autót 2009-ben mutatták be, 18 hüvelykes felnijeit Budapest névre keresztelték.
Gyakoribb, hogy bárokat neveznek el Budapestről, több nagyvárosban van ilyen intézmény. Különösen érdekes Berlin Prenzlauer Berg nevű városrészében az Oderbergerstrasse 38-ban működő Razzia in Budapest nevű bár. Ez egy alig ismert magyar filmről, a Bencsik Imre rendezésében készült 1958-as Razziáról kapta a nevét.