Audrey Niffeneger: Az időutazó felesége
Minden idők egyik legszórakoztatóbb szerelmes regénye egy genetikai hiba miatt az időben ugráló férfiról és türelmes barátnőjéről. Garantáltan nulla giccs.
Anna Gavalda: Együtt lehetnénk
A párizsi lakásban együtt lakik egy morcos séf, egy anorexiás művészlány és a dadogós arisztokrata. Gavalda legjobb műve, a tőle megszokott könnyed, élőbeszédszerű stílusban. A könyv alapján készült filmben hiába szerepel Audrey Tatou, csak a regényt szabad olvasni.
Douglas Adams: Galaxis útikalauz stopposoknak
Öt kötetnyi hahotázás. Az angol lúzer lakóhelyét elsodorja az intergalaktikus építkezés, de az űrben barátokra lel, megismerkedik a vogon költészettel, megtudja, mi a válasz a Végső Kérdésre, az őskori Földre kerül, szerelmes lesz. Annyi benne az aranyköpés és a humoros találmány, hogy lehetetlenség őket megjegyezni, ez az egyetlen frusztráló jellemzője a könyveknek.
Jane Austen: Büszkeség és balítélet
A lányregények ősklasszikusa. Mindenki tudja, miről szól (a felvágott nyelvű kisasszony beleszeret az ellenszenves fickóba, akit mindvégig utált), de csak kevesen olvasták magát a könyvet, pedig relaxál, mint a nagyi almáspitéje.
Murakami Haruki: Szputnyik, szívecském
Sejtelmes krimiben végződő reménytelen szerelmes történet. Nem a legjobb Murakami-regény, de nyaralásra ideális. A legjobb Rodoszon olvasni, ugyanis a könyv nagy része ott játszódik kabóca-zümmögés közepette.
James Clavell: A sógun
Egy 17. századi holland hajó partra vetődik Japánban, kormányosa azonban feltalálja magát a vetélkedő szamurájok és sógunok között, és megtanul japánként élni. Izgalmas kalandregény.
Gerald Durrell: Családom és egyéb állatfajták
Ha valaki Korfura megy, feltétlen vigye magával. Egy kis angol család a görög szigetre költözik, de nehezen igazodnak el az új helyen. A nagyobbik lány rossz helyről vesz papírt a vécén, a kisfiú közben bogarakat vizsgál szakadatlan. Olyan nyugalmat áraszt a könyv, hogy az felér öt jógaórával.
Ian McEwan: Vágy és vezeklés
Lebilincselő történet egy árulkodós kislányról, aki végzetes hibát követve el lebuktatja szerelmes nővérét és annak udvarlóját. Három kisregény egyben: az első a vidéki Angliában játszódó romantikus történet, a második John Updike szerint a történelem legjobb háborús regénye, a harmadik pedig utazás az emberi lélek mélyére.
Szerb Antal: Pendragon-legenda
Rózsakeresztes témában Umberto Eco Foucault-ingá-ja az irodalom csúcsa. Ennek könnyedebb nyári verziója Szerb Antal walesi bűnügyi regénye, amelyben a szerző alteregója egy régi alkimista legenda után kutat. Bármikor félbehagyható egy strandfocimeccs erejéig, de elég fordulatos, hogy pokrócon kifacsarodva is motiváló legyen olvasni.
PG Wodehouse: Megőrült, Jeeves?
Wodehouse az angolok Rejtője: állandóan ellenállhatatlanul vicces helyzetbe keveri karaktereit. Két legnépszerűbb szereplője a kétbalkezes lord (Bertie Wooster) és briliáns inasa (Jeeves).
Stieg Larsson: A tetovált lány
Az oknyomozó újságírót egy 40 évvel ezelőtti rejtély megoldásával bízza meg a dúsgazdag mágnás. A nyomozásba beszáll a tetovált hackerlány is.
Joanne Harris: Csokoládé
A fiatal boszorkányos anyuka csokoládéboltot nyit a kis pireneusi francia faluban, ez azonban nem tetszik a papnak. Összefut a szájban a nyál.
Rejtő Jenő: Az előretolt helyőrség
Mindegyik Rejtő Jenő-regény zseniális, de Troppauer Hümér, a költészetének vasököllel érvényt szerző lírikus csak egyben van.
Steven Saylor: Római vér
Aki nem tud választani, hogy történelmi regényt vagy krimit olvasson-e a nyaralás alatt, az kiegyezhet Saylorban. A történelmi krimisorozatok nagyon népszerűek lettek az utóbbi tíz évben, rengeteg szerző és még több könyv kínálja magát a műfajban. Saylor az ókori Rómára specializálta magát, főhőse Gordianus, az ókori Róma egyetlen magánnyomozója, aki különféle ügyeket old meg Krisztus előtt fél évszázaddal.
Brunonia Barry: A csipkeolvasó
A főszereplőnő szövevényes családi titkok után kutat a mai Salemben, ahol a boszorkányok már csak a turistákat szórakoztatják.
Mary-Ann Shaffer-Annie Barrows: Krumplihéjpite Irodalmi Társaság
Egy apró angol sziget lakói levelekben számolnak be életükről és egy sült malac miatt megalakult könyvklubjukról a londoni írónőnek. Idillikus és barátságos könyv, amely egy hétre emberszeretővé változtatja a legelvetemültebb mizantrópot is.
Diane Setterfield: A tizenharmadik történet
A könyv mintha a modern Üvöltő szelek vagy A Manderley-ház asszonya lenne: egy ódon, homályos angol kúriában hallgatjuk, amint az idős Miss Winter rejtélyekben bővelkedő életét meséli az antikvárius kisasszonynak. Minden van, ami kell egy lúdbőrzős estéhez: gyilkosság, régi ház, titkok. Vámpíros könyv helyett is tökéletes.