Mint arról már többször írtunk, a látványos zenés-politikai akciókkal feltűnő Pussy Riot idén februárban bejutott a moszkvai Megváltó Krisztus-székesegyházba, ahol egy "punkimában" arra kérte a Szűzanyát, hogy űzze el Putyint. Márciusban tartóztatták le emiatt a csapat több tagját. Maria Alehinát, Nagyezsda Tolokonnyikovát (ő látható az alábbi képen) és Jekatyerina Szamuszevicset azóta is előzetes letartóztatásban tartják; sőt, a napokban a bíróság elutasította kérelmüket, hogy óvadék ellenében szabadlábon védekezhessenek, így legalább 2013 januárjáig rács mögött maradnak.
Az orosz társadalmat megosztó ügy komoly nemzetközi figyelmet kapott. Több, az orosz fővárosban koncertező nemzetközi sztárzenekar is kiállt a bebörtönzöttek mellett. A Red Hot Chili Peppers énekese, Anthony Kiedis énekese Pussy Riot feliratú pólóban lépett fel, támogatásáról és szeretetéről biztosította a fiatal nőket; a basszusgitáros Flea bátorságukat dicsérte és azt mondta, imádkozik azért, hogy kiszabaduljanak. Személyes levelet is küldtek nekik a börtönbe a védőügyvédek által.
A Franz Ferdinand koncertjén a This Fire című dalt dedikálta a Pussy Riotnak, Alex Kapranos frontember pedig a Twitteren is megnyilatkozott róluk, illetve Putyinról: "Az a politikai vezető, aki azt mondja, hogy nagy rajongója a Beatlesnek és John Lennonnak, aztán zenészeket akar bebörtönözni, csak mert kifejezték politikai véleményüket - az a legrosszabb fajta képmutató: a veszélyes fajta". Kapranos kapott egy üzenetet egy orosztól, aki helyesli a Pussy Riot-tagok bebörtönzését, mert "provokátorok és kigúnyulják a hagyományainkat" - amire ezt válaszolta: "Oroszország hagyományai erősek és büszkeségre adnak okot. És ha erős vagy, az azt is jelenti, hogy nem számít, ha kigúnyolnak." A Pussy Riot védőügyvédei azt remélik, hogy az augusztus 7-én Moszkvában, 9-én Szentpéterváron koncertező Madonna is felszólal majd az érdekükben. "Ha ő megszólalna, az nagy befolyással bíró emberek figyelmét keltené fel, akik közbenjárhatnának értünk az orosz hatóságoknál" - nyilatkozta az egyik védőügyvéd.
Számos orosz művész és híresség is kiállt a Pussy Riot mellett, köztük a nemzeközileg ismert író, Borisz Akunyin is. Az ügy megosztja az orosz társadalmat; egy nemrég készült közvélemény-kutatás szerint a moszkvaiak 50 százaléka nem helyesli a punkok bebörtönzését, 36 százalék igen. Az ortodox hívek egy része szintén azt szeretné, ha szabadon engednék őket, de ez nem egyezik az egyház hivatalos álláspontjával. A "nem hivatalos szóvivő" szerint az a fontos, hogy hagyják, hogy a bíróság nyugodt körülmények között folytathassa le a jogi eljárást. Személyes véleménye az, hogy "ha engem megsért valaki, akkor természetesen megbocsátok neki. De Isten nem bocsátja meg azokat a bűnöket, amiket az elkövetők maguk nem bánnak meg, és én nem látom ebben az esetben a megbánást. Nem keresztényi az az elgondolás, hogy Isten mindenkinek mindent megbocsát."
A Pussy Riot ellen felhozott vádak, a közrend megzavarása és a gyűlöletbűntény akár hét év börtönbüntetéssel is járhatnak. A bíróság indoklás nélkül nem engedélyezte a védelemnek, hogy Vlagyimir Putyint és az ortodox egyházfőt, Kirill pátriárkát tanúként hallgassa meg a perben. Egy többeket, például a védőügyvédeket meglepő húzással továbbá úgy döntöttek, hogy a tárgyalást az interneten közvetítik majd a minél nagyobb átláthatóság miatt.