Az, hogy a YouTube az új MTV (Music Television), nem új megállapítás. Csakhogy míg az önmagában nem újdonság, hogy egy ilyen platform kitermeli a maga sztárjait (annak idején sok zenekart az MTV tett világhírűvé), addig a YouTube-nak köszönhetően megjelent egy teljesen új műfaj is az elmúlt években: a híres slágerek kreatív feldolgozásait tartalmazó videóknak nagyon megszaladt, szinte hetente kerül elő egy újabb, milliós nézettségű feldolgozás. Már vannak is olyan internetes médiacégek, amelyek azzal foglalkoznak, hogy a jobbára amatőr előadók, akik a sokszor vírusvideókká váló feldolgozásokat készítik, pénzt is kaphassanak a sok milliós megtekintésű videók után. Hogy miért ilyen népszerűek ezek, az jó kérdés, de kétségtelenül van köztük szórakoztató is. Összegyűjtöttünk néhány friss és jó feldolgozásvideót, illetve igyekeztünk ezek valamennyi fő típusát megjeleníteni.
PV Nova és a Get Lucky evolúciója
Ezen a héten jelent meg és három nap alatt átlépte az egymilliós nézettséget egy PV Nova nevű francia zenész műve, amely rögtön érdektelenné tette az összes Get Lucky-mutációt, pedig volt belőlük elég, lévén, hogy ez a Daft Punk-szám az év egyértelmű slágere eddig. PV Nova azonban tényleg elképesztő kreativitásról tett tanúbizonyságot, amikor elképzelte, hogy szólna a Get Lucky a múlt század húszas éveitől kezdve egészen a 2020-as évekig, minden egyes évtized jellegzetes zenei stílusában átdolgozva.
Ha ez még nem volna elég, mindegyikből csak azt a pár másodperces részletet mutatja meg, ahol a dal éppen tart. Tehát elkezdjük hallgatni a Get Luckyt 1920-ban, és a végére már a jövő zenéjét hallhatjuk. Az ötlet bravúros, és egy-két kivételtől eltekintve (pl. a hatvanas évek nem lett túl korhű) a megvalósítás is az. A kérdés már csak az, megjelenteti-e PV Nova külön-külön is az egyes verziókat?
Négykezes dobra és zongorára, na meg Michael Jacksonra
A múlt héten került ki a Billie Jean újfajta feldolgozása, mely akár a négy éve működő Michael Henry és Justin Robinett páros legnagyobb dobása is lehet. A két amerikai zenész trükkje az, hogy nemcsak remekül zongoráznak, dobolnak és énekelnek, de magát a produkciót is tökéletesen kitalálták: a vágás nélkül felvett videóban két-két dobszerkót és zongorát (valójában szintetizátort) használnak felváltva, tökéletesen kidolgozva a koreográfiát.
Nagyon profinak tűnik az egész, és ez már a sokadik videójuk, itt a többi.
Robothimnusz zongorán
A Daft Punk-láz kellős közepén, májusban járta be az internetet egy Eoin Sinclair nevű szoftverfejlesztő kísérlete: hangról hangra, zongorán játssza le a franciák egyik legismertebb slágerét, a Harder Better Faster Strongert.
A képzett zenész Sinclair nyaralás közben jött rá, hogy ezt a számot egyetlen zongorán is le lehet játszani, és egy hét alatt el is készült az átirattal.
Két kislány és két margarinos doboz
A Stellas nevű kanadai countryduót túlzás lenne világhírűnek nevezni, viszont a zenekart alkotó házaspár két kislánya, Lennon és Maisy tévéműsorban szerepelnek, mióta 18 millióan látták a videót, melyen Robyn Call Your Girlfriend című számát éneklik, egy-egy margarinos doboz segítségével.
Azt már nem mindenki tudja, hogy a lányok is egy feldolgozást dolgoztak fel: maga a dobozos, a capella előadás egy svéd énekegyüttes, az Erato ötlete volt. A kanadai kislányokat viszont sokkal többen látták.
Nem vagyok szexi, és tudom
Az egyik legkomolyabb trend a hiphopos számok feldolgozása teljesen más stílusban. Bár az LMFAO nem éppen klasszikus hiphop (egyesek szerint hip-house), de az ő slágereikben is ott vannak az elemek, így a Sexy And I Know It-ban is.
Tavaly egy kövérkés dél-karolinai tinédzser akusztikus-bluesos verziója lett váratlanul nagy siker, a felismerhetetlen slágert 17 milliószor nézték meg a YouTube-on, és Noah Guthrie verzióját azóta elénekelte a brit X Factor győztese, James Arthur is.
Gangnam Style a díványon
A legtöbb feldolgozás- és paródia-videó természetesen a legnagyobb slágerhez készült: a Gangnam Style kismillió ilyen-olyan verzióban található meg a neten, nyilván a legtöbb semennyire nem érdekes. A legsikeresebb változat azért is érdekes, mert egy olyan duó készítette, amely feldolgozásokkal vált híressé már előtte is: a Jayesslee.
Két bájos ausztrál (amúgy ázsiai) lány, Janice és Sonia a klasszikus, hőskorszakbeli, hálószobában gitározunk és énekelünk modellt fejlesztette tökélyre, és a YouTube-csatornájuknak már egymillió követője van, annak ellenére, hogy annyira nem is különleges, amit csinálnak.
De mit csinál az a szakállas?
A tavalyi év nagy internetes slágere volt Gotye Somebody That I Used To Know című dala, amelyhez messze a legsikeresebb feldolgozást a kanadai Walk off the Earth zenekar készítette. Igen, ez volt az a klip, amelyben öten játszanak ugyanazon a gitáron, és eddig 151 milliós nézettséget produkált, miközben a türelmetlenek nem tudtak rájönni, mit is csinál Mike "Szakállas Pasi" Taylor.
A Walk off the Earth amúgy évek óta létező indie zenekar, ám a feldolgozások (a Gotye-dalon kívül még jó pár slágerhez hozzányúltak) tették ismertté, annyira, hogy idén tavasszal telt házas koncertet adtak az A38 Hajón.
Nekünk is sikerülhet!
Alex Goot egy újabb feldolgozássztár, noha vannak saját dalai is, de mondani sem kell, hogy jóval többen nézik a covereket. Ezek közül a Call Me Maybe, 2012 harmadik nagy slágere volt az egyik legnézettebb, melyhez készült egy geek videoklip is.
Alex azóta is elképesztő szorgalommal ontja a feldolgozásokat, melyek annyira nem ötletesek, mint a cikkben összegyűjtöttek közül egyik-másik, de így is szép karriert épített belőlük. Ezt a videót több mint hatmillióan látták.
A feldolgozók kedvence az ukulele
Nem kerülhetjük el a feldolgozásvideók egyik kikerülhetetlen csoportját alkotó ukuleledalokat sem, melyekből már három éve is külön összeállításra való gyűlt össze, és a mennyiség csak nő és nő.
A nálunk hawaii gitárként is ismert, kicsi, négyhúros hangszer a hobbiénekesek egyik kedvence, és ha megnézzük, mit csinált ez a kedves lány Nicki Minaj Super Bass című slágeréből, meg is érthetjük, miért. Az már más kérdés, hogy egy ilyen videót miért néznek meg több mint hatmilliószor.
Van élet a feldolgozáson túl
Végül egy férj-feleség duó, amely ugyancsak a feldolgozásaik hátán kapaszkodott fel jó magasra - olyannyira, hogy már a saját dalaiknak is egész komoly tábora van. A kaliforniai Jack Conte és Nataly Dawn duója, a Pomplamoose ragaszkodik hozzá, hogy mindig azokat a hangszereket hallhassák a nézők, amiket konkrétan látnak is a videóban.
A házaspárnak messze a legnézettebb videója ez a Beyoncé-feldolgozás - hátha magyar házaspároknak is például szolgál!