A koncert apropója, hogy a KFT együttes harmadik albuma, a Bál az Operában éppen 1984-ben jelent meg lemezen (1994-ben cd-n is kiadták), pont abban az évben, amikor az Operaház rekonstrukciója befejeződött.
"Bár a két eseménynek semmi köze egymáshoz, a KFT zenekar mégis úgy gondolta, hogy ezzel a koncerttel tiszteleg az operaház művészei előtt" - mondta Várkonyi Judit, az Operaház sajtósa.
A világban van annak hagyománya, hogy komolyzenei intézményben időnként a könyűzene képviselői megjelenjenek. Jó példa erre a világ talán legismertebb koncertterme, a New York-i Carnegie Hall, melyet 1891-ben nyitottak meg, az első dzsesszkoncertet Benny Goodman adta 1938-ban. 1964-ben a Beatles kétszer is fellépett.
Bár az Operában volt már retro Beatles-koncert és dzsesszzenekarok is felléptek, nálunk a komolyzenének szentelt intézmények közül az Erkel Színház az, amelynek színpadán gyakrabban megfordulnak a könnyű műfaj képviselői. Az Operában a KFT zenekar fellépése egyszeri és rendkívüli esemény. A koncert facebook ajánlójában ez olvasható:
„Azon a különös estén, miután az Operaházban véget ért az előadás, a KFT zenekar tagjai észrevétlenül belopóznak a színfalak mögé, nyomukban a zenekar szellemével, hogy titokban megtartsák operaházi báljukat, amire már három évtizede készülnek. Kíváncsi tiszteletlenséggel fedezik fel maguknak az Operaház belső világát, s amint zenélni kezdenek, szép lassan különböző alakok kerülnek elő a díszletek mögül. Vannak, akik el akarják zavarni őket, vannak, akik barátságosak, de végül mindannyian csatlakoznak a zenekarhoz, jókedvű báli hangulatban ér véget a titkos kaland.”