Az amszterdami Artis Zoo parkhoz tartozó Micropia a laikusok számára is láthatóvá teszi a világ legapróbb élőlényeit. A különleges állatkert számos egyetem közreműködésével, a kutatók több mint 12 év munkája révén valósult meg.
Minden emberi testen mikrobák milliárdja él, hiszen az élet lehetetlen volna nélkülük. Ennek ellenére még mindig meglehetősen nagy a baktériumokkal, vírusokkal és más egysejtű organizmusokkal kapcsolatos tudatlanság és a tőlük való félelem. A Micropia látványos kisfilmmel próbálja felnyitni az érdeklődők szemét.
A Föld legkisebb és legősibb élőlényeinek a kutatók becslése szerint csupán egy százaléka ismert. A mikrobiológia viszont jelentősen hozzájárulhat a Föld gondjainak, például a környezetszennyezés vagy az éhezés problémájának megoldásához. A mikroorganizmusok elfogyaszthatják a műanyagot, segíthetnek a szennyvíztisztításban és a gyógyszerek fejlesztésében vagy az ürülékből történő biogáz előállításában is.
A Micropia látványos és jól áttekinthető, már-már a tudományos ismeretterjesztés határait feszegető honlapja azok számára is közelebb hozza a mikrobiológiát, akiknek nincs lehetőségük kiruccanni Amszterdamba.
A mikrobákról készült fotók ráadásul kortárs képzőművészeti alkotásként is megállják a helyüket.
A kórokozó, más néven patogén, olyan vírus, baktérium, gomba, növény vagy állat, amely élősködő életmódot él, és a gazdatesten elszaporodva betegséget okozhat. A mikrobák nélkül ugyanakkor elképzelhetetlen az élet, erre utal a parazita szó eredeti jelentése is.
A Propionibacterium acnes elsősorban a pattanások kialakulásáért felelős baktérium, szerepe azonban pozitívabb, mint gondolnánk, hiszen meggátolja a káros baktériumok bejutását a pórusokba.
A vírusok a legkisebb mikroorganizmusok, méretük 20 és 400 nanométer közötti. Habár a bárányhimlőt, a herpeszt vagy az influenzát is vírus okozza, a káros baktériumok elnyomásában is szerepet játszanak.