A látogatók Aphrodité meztelen alakjával, Dionüszoszt ábrázoló alkotással, Mürón ókori görög szobrász diszkoszvetőjének római márványmásolatával és Apoxiomenosz bronzszobrával is találkozhatnak.
A világon csupán hét szobor maradt fent Apoxiomenoszról, az ógörög atlétáról, amelyek közül az egyiket éppen Horvátországban találták meg. Az ismeretlen szobrásztól eredő, mint egy kétezer éves bronzszoborra 1999-ben bukkantak rá Lošinj szigetének közelében.
A műalkotás 45 méter mélységben, két szikla közé beszorulva várta a megváltást. A több mint 2000 éves atléta a tenger mélyéről történt kiszabadítását követően egy hét éves restaurálási folyamatnak köszönhetően nyerte vissza régi fényét.
A szobor egy atlétát, egy fiatal sportolót ábrázol, amint éppen a verseny után a testéről az olaj, por és izzadság levakarására szolgáló kaparóvasat tisztogatja. A mint egy hét éven át tartó restaurálás folyamán a szobor anyagának és stílusának alapján megállapítást nyert, hogy a szobor a Kr. e. 2.-1. sz.-ból ered, míg az elkészítése alapjául szolgáló prototípus jóval régebbi lehet, valószínűleg a Kr. e. 4. sz. közepén készülhetett.
A horvátországi Apoxiomenosz az eredeti szobor i. e. 2-1. században készült nyolc darab hellenisztikus másolatának egyike, amely különösen jó állapotban maradt ránk, és a kidolgozás minősége is felülmúlja a többi másolatét.
A tárlaton helyet kapott a British Museum hatalmas gyűjteményének talán legvitatottabb kollekciója, az Athén által hosszú ideje visszakövetelt görög régészeti kincs, az Elgin-márványok egy része, köztük az a szobor, amelyet az intézmény nemrég kölcsönadott a szentpétervári Ermitázsnak.
A kiállítás kurátora, Ian Jenkins szerint a szobrok nem csupán esztétikai minőséget hordoznak, hanem általuk a görög filozófia, mitológia és demokrácia is megjelenik a tárlaton.
A látogatók azt is megtudhatják, hogy más kultúrák - a majáktól az asszírokig - hogyan viszonyultak az emberi testhez és a meztelenséghez.
A csütörtökön megnyílt Defining beauty: the body in ancient Greek art (A szépség meghatározása: az emberi test az ókori görög művészetben) című tárlatot július 5-éig kereshetik fel az érdeklődők.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!