Az Eiffel-projekttel elindulhat egy olyan bázis kiépítése, amely minden raktár és műhely egyesítésével, két próbaszínpaddal, egy stúdió-képességű zeneteremmel támogatja az Operaház jelenleg lehetetlen felkészülési körülményeinek javítását – mondta a keddi, új évadot felvezető sajtótájékoztatón Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója.
Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár a sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy a Magyar Állami Operaház a magyar művészeti élet csúcsintézménye, amely az Erkel Színház újranyitásával megmutatta, hogy a magas kultúrát a szűk elit helyett sokkal tágabb körben kell értelmeznünk.
Hozzátette, hogy az opera a magyar kultúra nagykövete, melyre kulturális turizmus építhető, és hogy az elmúlt években jelentős kulturális infrastruktúrafejlesztések valósultak meg.
A műhelyházba kilenc gyártóműhely költözhet, helyet kap benne egy méret azonos próbaszínpad és megoldhatóvá válik négy, jelenleg külső raktár összes díszletének és kellékének, valamint 400 ezer jelmeznek az értékőrző tárolása. Ha megvalósulhat a zöldmezős műhelyház, a felszabaduló területek egy sor feszítő problémát oldanának fel, megvalósulhatna többek közt a Hajós utcai üzemház korszerűsítése.
Több mint kétezer programot kínál az Opera és az Erkel Színház a szeptemberben induló új szezonban. A klasszikus repertoár, az opera- és balettbemutatók mellé nagymusicalek, koncertek, beszélgetős műsorok és interaktív családi, valamint gyerekprogramok sorakoznak fel.
Leonard Bernsteint világhírű musicaljével, a West Side Storyval indítja az új évadát a Magyar Állami Operaház, amelyet Novák Péter rendez. 2016 nyarán pedig jön a Billy Elliot, amelynek zenéjét Elton John szerezte.
Emellett olyan klasszikus nagyoperák újulnak meg, mint az Otello, a Bohémélet, A trubadúr, a Pillangókisasszony, a Traviata és a Tosca (Rost Andreával). Mindezek Stefano Poda, Damiano Michieletto, Galgóczy Judit, Juronics Tamás, Anger Ferenc és Eszenyi Enikő rendezéseiben. A Diótörő is megújítják, az 1950 óta játszott darab díszleteit és játékait szebbé teszik, a táncelemet pedig modernizálják.
William Shakespeare halálának 400. évfordulóját ünnepelve az Operaház 17 Shakespeare-feldolgozást vonultathat fel. Műsoron lesz többek közt Thomas Ades A vihar című operája Ludger Engels rendezésében, Wolf-Ferrari Sly című művét Göttinger Pál viszi színre, Reimann Lear című operájának Jean Pierre Ponnelle-féle színrevitelét Anger Ferenc állítja színpadra, és Bellini Capuletek és Montague-k című operája is felcsendül. Nicolai A windsori víg nők című opuszát a Színház- és Filmművészeti Egyetem egyik hallgatója viszi színre. Goldmark Sába királynője című operáját Káel Csaba rendezi.
A Magyar Állami Operaház a 2015/16-os Shakespeare-évadától új alapokra helyezi bérlet- és jegyár-struktúráját, és névre szóló, egyedi tervezésű, gyűjthető pontkártyát vezet be, amelynek révén elsősorban a hazai, visszatérő látogatók juthatnak majd komoly kedvezményekhez.