A lista összeállítói szerint ez a tíz tökéletes felvétel a legjobb kiindulópont Schubert zenéjének felfedezéséhez. Schiff András olyan szintén nagy nevekkel osztozik a dicsőségen, mint Jonas Kaufmann, Ian Bostridge, Wilhelm Kempff, Mathias Goerne, Alfred Brendel.
Ahogy azt már korábban is megfigyeltem, mostanában a legizgalmasabb magyar vonatkozású lemezek az ECM Records kiadásában jelennek meg. A legutóbbin Schiff András Ludwig van Beethoven kései zongoradarabjait prezentálta.
Schiff régóta kacérkodik a historikus játékmóddal. Ezt bizonyítandó a Diabelli-variációkat egy korhű, Franz Brodmann-fortepianón is rögzítette. Ugyanezt tette most is, csak Schuberttel. A mester legjobb darabjait játszotta lemezre a korabeli hangszeren.
Az 1820 körül épített fortepianót 1965-ben restaurálták, Schiff 2010-ben szerezte meg és a bonni Beethoven-házban helyezte el, ahol ezt a korongot rögzítette. Valahányszor Schubertet játszik rajta abban a kis teremben, bájos-szelíd hangszíne ott marad a lelke mélyén, mondta Schiff a hangszerről.
A Gramophone kolumnistája azt írja,
Schiffnek szuverén, senki máséval össze nem téveszthető Schubert-értelmezése
a zeneszerző világának olyan eddig nem ismert területeit tárja fel, amire más nem képes.
Ebben óriási szerepe van az említett hangszernek. Schiff játékának köszönhetően átélhetjük, hogy valójában milyen drámaiak Schubert szonátái. A pianista bebizonyította, hogy alábecsüljük Schubertet, ha csak nagy lírikusként tekintünk rá.