Chagall 1956-ban készítette a grafikát, és a forradalom borzalmait olyan szimbólumrendszerben fogalmazta meg, melyet valószínűleg a legtöbb európai ember megért: a képen békegalamb óv egy gyermekét ölelő anyát egy égő város mellett. A Nemzeti Múzeum a Chagall-képet a nizzai Nemzeti Marc Chagall Múzeumtól kölcsönözte. A litográfiát egyébként ezelőtt még soha nem állították ki Magyarországon.
Gödölle Mátyás hosszú kutatás után bukkant rá a nizzai múzeum katalógusában.
Csorba László, a Nemzeti Múzeum megbízott főigazgatója azt mondta, az 1956-os forradalom emlékének szóló kiállítás sajátos párbeszédet jelenít meg a forradalomról szóló képzőművészeti alkotások és történeti tárgyak segítségével. Elmondta, hogy az eseményeket átélő képzőművészek, akik megtapasztalták a lelkesedést, az utcai eseményeket, gyakran a halált is, sokszor azonnal rajzolni, festeni kezdtek.
A kiállítás több mint 300 alkotást mutat majd be, amelynek legnagyobb részét a Sümegi György művészettörténész gyűjtötte össze az elmúlt évtizedekben. Ezt a gyűjteményt vásárolta meg néhány évvel ezelőtt a Nemzeti Múzeum azzal a szándékkal, hogy a forradalom évfordulóján kiállítja.
Csorba László igazgató elmondta, hogy június 23-tól
a múzeum falain egy klasszikus képzőművészeti gyűjtemény darabjai lógnak majd.
Sümegi György gyűjteményét más intézményektől kölcsönzött műalkotásokkal egészíti ki a Nemzeti Múzeum, és ezekhez történeti tárgyakból készít izgalmas installációs környezetet. A Múzeumkertben például egy T-34 harckocsi emlékeztet majd arra, hogy a forradalom idején a szovjet tankok a kertbe is benyomultak.